dzisiaj jest: 18 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Jamna buduje przyszłość - spotkanie z Ojcem Janem Górą w tarnowskim Starostwie

konf pras gora 2014 miniW Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ojca Jana Góry OP, organizatora spotkań młodych nad Lednicą i duchowego patrona Dominikańskiego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego na Jamnej. Okazją do spotkania ze słynnym dominikaninem były zbliżające się, tradycyjne obchody Święta Pojednania i Odpustu Jamneńskiego na Jamnej.

W konferencji uczestniczyli również Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach, Poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz oraz Ojciec Andrzej Chlewicki, kustosz sanktuarium na Jamnej.

konf pras gora 2014 1

- Święto Pojednania na Jamnej na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości powiatowych, i zajmuje w nim szczególne miejsce - powiedział Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

- Zapraszam wszystkich mieszkańców Powiatu Tarnowskiego do uczestnictwa w tym święcie. Wierzę, że dopisze pogoda i jak co roku uroczystości z udziałem Ojca Jana Góry zgromadzą liczne rzesze mieszkańców powiatu i naszych gości z całej Polski - zaznaczył Starosta.

konf pras gora 2014 2

W tym roku idea Jamnej to powolne odstępowanie od martyrologii, ponieważ bardzo interesuje mnie przyszłość. Jamna buduje przyszłość. I pamiętając i uprawiając pamięć, jak mówił wybitny tarnowianin Roman Brandstaetter, Jamna buduje przyszłość. Czyni to poprzez budowanie nadziei i ukazywanie pozytywnych rezerw tkwiących w Chrześcijaństwie. Budujemy przyszłość, bo bardzo interesuje mnie, jak ludzie będą wierzyli jutro - mówił na temat ideii tegorocznych obchodów Świata Pojednania Ojciec Jan Góra.

Wszystko zaczyna się od spotkań. Ludzie się spotykają i coś powstaje. Właśnie tak ze spotkań i z rozmów powstało Święto Pojednania. Powstało również z dziedzictwa, jakim są cmentarze z I wojny światowej w naszym powiecie - przypomniał Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach.

konf pras gora 2014 3
Jamna jest wielką wartością dla Powiatu Tarnowskiego. To, że jest z nami, w tym świątecznym czasie Ojciec Jan Góra, to naprawdę jest bardzo ważne
- dodał Poseł RP Michał Wojtkiewicz.

konf pras gora 2014 4

Ojciec Jan Powiedział nam - przyjedźcie na Jamną - mówiła na konferencji Małgorzata Nowak, adwokat z Warszawy, goszcząca obecnie w Domu Św. Jacka. - I przyjechałyśmy, mimo obaw, i zakochałyśmy się w tym miejscu. Jamna jest cudowna. Ludzie przychodzą, rozmawiają, tam jest prawdziwa, chrześcijańska rodzina. Jak się na to patrzy, chce się żyć. Kto przyjedzie na Jamną, chce tam zostać, chce tam być i wracać.

Program tegorocznych obchodów Święta Pojednania i Odpustu Jamneńskiego przedstawia się następująco:

14.08. 2014 r.

Godz. 15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego
Godz. 15.30 - Misterium - Radosny Pogrzeb Matki Boskiej
Godz. 19.00 - Msza Święta

Główne uroczystości - 15.08. 2014 r.

Godz. 10.15-10.45 - Ceremonia oficjalna (Plac kościelny - pomnik upamiętniający poległych partyzantów i mieszkańców wsi Jamna)
- hymn państwowy
- wystąpienie Starosty Tarnowskiego
- modlitwa za poległych żołnierzy