dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Nowe stawki oraz zasady obliczania wysokości opłat za dokumentację geodezyjną

dokumentacja geodezyjna miniW związku z wejściem w życie ustawy z dnia 5 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, nastąpił wzrost opłat za dokumentację, wydawaną mieszkańcom powiatu przez Wydział Geodezji Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Starosta Tarnowski  wprowadzając  nowe opłaty  między innymi za wypisy i wyrysy z ewidencji gruntów i budynków realizuje obecnie zapisy określone w ustawie z dnia 5 czerwca 2014 roku o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2014 r. poz. 897), która weszła w życie z dniem 12 lipca 2014 roku. W związku z tym zaistniałe zmiany nie są wynikiem decyzji Starosty Tarnowskiego, a wynikają z zapisów nowej ustawy.

Ustawodawca określił w załączniku do tej ustawy wysokości stawek podstawowych, w odniesieniu do odpowiednich jednostek rozliczeniowych, wysokości współczynników korygujących oraz zasady ustalania tych współczynników, a także szczegółowe zasady obliczania wysokości opłaty.

Jednocześnie utraciło moc  rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 19 lutego 2004 r. w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego (Dz. U. z dnia 9 marca 2004 r.)

Nowe tabele opłat dostępne są w przywołanej ustawie , a dotychczasowe, już nieaktualne, w powołanym rozporządzeniu.