dzisiaj jest: 18 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Akcja „III Most” ważnym wkładem Polaków w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami

trzeci most 70 rocznica miniW niedzielę 27 lipca w Wał Rudzie i Zabawie odbyła się uroczystość patriotyczna, upamiętniająca 70. rocznicę słynnej Akcji „III Most”. Jesteśmy zobligowani, aby po 70. latach mocno zaakcentować kolejną rocznicę Akcji „III Most”. W ten sposób pragniemy oddać hołd ludziom, których poświecenie oraz determinacja doprowadziły do pomyślnego finału tej operacji - powiedział gospodarz uroczystości Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach.

Organizatorami obchodów byli: Starosta Tarnowski, Burmistrz Radłowa, Kustosz Sanktuarium Karoliny Kózkówny w Zabawie, a także Okręg Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

trzeci most 70 rocznica 1
Ceremoniał związany z rocznicą operacji „Most III” odbył się przy pomniku upamiętniającym to historyczne wydarzenie w Wał Rudzie.

trzeci most 70 rocznica 2
W swoim wystąpieniu do uczestników obchodów Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach zwrócił uwagę, iż: 70. lat temu żołnierze AK Inspektoratu Tarnów Tama przeprowadzili operację, która była finałem działań wywiadu Polskiego Państwa Podziemnego, zmierzających do rozpracowania tajemnicy niemieckiej Wunderwaffe, czyli broni odwetowej w postaci rakiety typu V-2. Powodzenie Akcji „III Most” było dla ludzi Armii Krajowej kulminacją sukcesu. Akcja „III Most” była ważnym wkładem Polaków w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami.

trzeci most 70 rocznica 4

W gronie osób przemawiających znalazł się również uczestnik Akcji płk Zdzisław Baszak, który podzielił się z zebranymi wspomnieniami z wydarzeń, jakie rozegrały się w nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku na lądowisku „Motyl, gdzie samolot Dakota z bazy lotniczej Campo Cassale w Brindisi odebrał fragmenty niemieckiej broni odwetowej rakiety V-2, w celu przekazania jej aliantom.

trzeci most 70 rocznica 5
W ceremonii uczestniczyli także: Posłanka Urszula Augustyn, Poseł prof. Włodzimierz Bernacki, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys oraz władze gminy Radłów z Burmistrzem Zbigniewem Mączką na czele.

trzeci most 70 rocznica 6
Ważnym momentem ceremonii było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed monumentem. W imieniu samorządu Powiatu Tarnowskiego symboliczny hołd bohaterom Akcji „III Most” oddali Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach oraz Radni Powiatu Tarnowskiego Magdalena Szybilska i Marek Podraza.

trzeci most 70 rocznica 7
Po zakończeniu uroczystości oficjalnej w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie odbyła się rocznicowa msza św. w intencji uczestników Akcji, której przewodniczył Kustosz Sanktuarium ks. Zbigniew Szostak. Poprzedziła ją prelekcja mgr. Macieja Małozięcia, który w formie prezentacji multimedialnej, przypomniał zebranym przebieg tego historycznego wydarzenia.

trzeci most 70 rocznica 8
Uroczystość była także okazją do podziękowania ks. dr. Piotrowi Gajdzie za jego posługę duszpasterską, jaką pełnił, będąc kapelanem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Ks. Piotr Gajda ma mocy stosownego rozkazu Ministra Obrony Narodowej otrzymał awans na stopnień kapitana. Nowym kapelanem środowiska kombatanckiego AK został ks. Zbigniew Guzy.

trzeci most 70 rocznica 9
trzeci most 70 rocznica 10