dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

W Bartkowej-Posadowej odsłonięto pomnik Stanisława Chrobaka ps. „Rak”

stanislaw chrobak info miniMonument powstał z inicjatywy i dzięki zaangażowaniu rodziny Stanisława Chrobaka. Uroczystość odsłonięcia pomnika zgromadziła liczne grono mieszkańców miejscowości,  młodzież z pocztami sztandarowymi, przedstawicieli Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Brzeska, duchownych, lokalnych samorządowców i parlamentarzystów.

Szczególnym gościem uroczystości był pułkownik Jerzy Pertkiewicz. Ten zasłużony działacz społeczny, żołnierz Armii Krajowej oraz uczestnik boju pod Jamną Balalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty AK dokonał również odsłonięcia pomnika Stanisława Chrobaka.

stanislaw chrobak 1

Pomnik powstał na prywatnej działce w Bartkowej-Posadowej, będącej własnością Ryszarda Kubackiego, którego ojciec walczył ze Stanisławem Chrobakiem w jednym oddziale. W miejscu gdzie znajduje się postument Stanisław Chrobak stoczył swoja ostatnią walkę. Zginął podczas zasadzki na niemiecki transport w miejscowości Posadowa 27 lipca 1944 roku podczas Akcji ,,Burza”. W chwili śmierci miał zaledwie 23 lata.

stanislaw chrobak 3

W szczególny sposób kultywowaniem pamięci o bohaterze zajmuje się Dawid Chrobak, Radny Powiatu Tarnowskiego, związany rodzinnie ze Stanisławem Chrobakiem, gdyż słynny żołnierz AK był jego stryjecznym dziadkiem, czyli bratem jego dziadka Edwarda.

stanislaw chrobak 4
- To była wspólna rodzinna inicjatywa. Przewodził jej mój wuj, ks. Emil Ojczyk, emerytowany proboszcz parafii Otmuchów na Opolszczyźnie. To on jest fundatorem pomnika, który zaprojektował mój przyjaciel z Mielca, architekt Krzysztof Szostak. Całe przedsięwzięcie zrealizowaliśmy w rok. Stało się to możliwe dzięki przychylności lokalnych samorządowców. Sekretarz Starostwa Nowosądeckiego Witold Kozłowski i wójt Gminy Gródek nad Dunajcem Józef Tobiasz zrobili wszystko, żeby jak najszybciej załatwić formalności. No i najważniejsze, nie byłoby pomnika, gdyby Ryszard Kubacki z Bartkowej-Posadowej nie oddał pod pomnik swojego prywatnego gruntu - tłumaczył podczas uroczystości Dawid Chrobak.

stanislaw chrobak 5

Podczas ceremonii samorząd Powiatu Tarnowskiego reprezentowali Józef Lazarowicz, Członek Zarządu Powiatu oraz Tomasz Stelmach, Radny Powiatu Tarnowskiego. Obecni byli także Posłowie na Sejm RP Edward Czesak i Michał Wojtkiewicz.

stanislaw chrobak 6
stanislaw chrobak 7