dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

W Obertynie pamiętają o hetmanie Janie Tarnowskim

obertyn 2014 miniDelegacja Starostwa Powiatowego w Tarnowie i Muzeum Okręgowego w Tarnowie gościła w Obertynie na Ukrainie. Okazją było przypadające na 12 lipca święto Obertyna. Obertyn to miejscowość, która zapisała się w historii Rzeczypospolitej świetnym zwycięstwem hetmana Jana Tarnowskiego nad wojskami mołdawskimi 22 sierpnia 1531 roku.

W 2011 roku z okazji 480. rocznicy batalii obertyńskiej, Powiat Tarnowski i Miasto Tarnów ufundowały tablicę memoratywną, upamiętniającą hetmana Jana Tarnowskiego i wiktorię polskiego rycerstwa z 1531 roku, która została uroczyście odsłonięta na bitewnym wzgórzu w Obertynie.

obertyn 2014 1
Podczas pobytu w Obertynie delegacja Starostwa i Muzeum prowadziła rozmowy z władzami Obertyna i Rejonu Tłumackiego na temat uznania dawnego pola bitewnego za miejsce pamięci i kultury, a także podpisania porozumienia pomiędzy Miastem Obertyn a Gminą Skrzyszów. Stosowny list intencyjny w tej sprawie został podpisany przez Wójta Gminy Skrzyszów Marcina Kiwiora.

obertyn 2014 2
Obecnie w Obertynie powstaje izba pamięci, poświęcona bitwie pod Obertynem i postaci hetmana Tarnowskiego. Wicedyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Janusz Kozioł przekazał na potrzeby tej inicjatywy ukraińskojęzyczną wersję wystawy „W hetmańskim gnieździe” oraz kopię osiemnastowiecznego portretu hetmana Tarnowskiego, którego oryginał znajduje się w zbiorach tarnowskiego muzeum. Z kolei Ryszard Żądło, kierownik Referatu Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie uzupełnił zbiory izby o kopię grafiki z wizerunkiem hetmana, autorstwa Wojciecha Gersona.

obertyn 3
Ryszard Żądło oraz Kazimierz Korman, Radny Powiatu Tarnowskiego spotkali się również z Polonią obertyńską, skupioną w tamtejszym oddziale Towarzystwie Kultury Polskiej im. Franciszka Karpińskiego.