dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

ZSLiT w Wojniczu kontynuuje współpracę ze Strażą Graniczną

porozumienie straz graniczna wojnicz miniW Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyła się konferencja prasowa, podczas której nastąpiło podpisanie porozumienia pomiędzy Powiatem Tarnowskim, ZSLiT w Wojniczu oraz Ośrodkiem Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu, dotyczącego kontynuacji programu edukacyjnego „Ochrona granicy państwowej z elementami prawa”. W ramach programu uczniowie klas licealnych o profilu straż graniczna przebywali na obozie szkoleniowym w Łomnej w Bieszczadach.

Klasa Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu realizująca program „Ochrona granicy państwowej z elementami prawa”, tak zwana w klasa straży granicznej, istnieje już dwa lata i działa na mocy porozumienia podpisanego w 2012 r. pomiędzy Starostwem Powiatowym w Tarnowie, a Karpackim Oddziałem Straży Granicznej w Nowym Sączu.

porozumienie straz graniczna wojnicz 1

Jak tłumaczy Magdalena Janus, Dyrektor ZSLiT w Wojniczu: Przez dwa pierwsze lata edukacji uczniowie uczestniczą w zajęciach praktycznych i teoretycznych z przedmiotu „Ochrona granicy państwowej z elementami prawa”. Odbywają się one w wymiarze trzech godzin tygodniowo, jedna godzina zajęć teoretycznych oraz dwie godziny zajęć z samoobrony. Obejmują też zajęcia z jazdy konnej, szkolenia strzeleckiego, kurs pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ćwiczenia technik interwencji i musztrę.

porozumienie straz graniczna wojnicz 2

Uczniowie wyjeżdżają też na zajęcia do jednostki w Nowym Sączu, do portu lotniczego w Krakowie-Balicach i Rzeszowie, a także na patrol graniczny do Piwnicznej. Zajęcia na terenie szkoły oraz wyjazdowe, prowadzą funkcjonariusze Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej z Nowego Sącza, który dysponuje znakomitym zapleczem szkoleniowym - mówi Magdalena Janus.

porozumienie straz graniczna wojnicz 3
W ciągu dwóch lat nauki przewidziane są dwa obozy szkoleniowe w placówkach Straży Granicznej w Zakopanem i Bieszczadach, każdy po 5dni.

porozumienie straz graniczna wojnicz 4

Starosta Tarnowski Roman Łucarz podkreśla, że klasa straży granicznej w ZSLiT w Wojniczu jest pierwszą w Powiecie Tarnowskim i drugą w Województwie Małopolskim.

- Ja ze swojej strony chciałbym serdecznie podziękować Panu Pułkownikowi SG Mieczysławowi Kurkowi za dwa lata owocnej i życzliwej współpracy. Podpisane w dniu dzisiejszym porozumienie z pewnością przyczyni się do umocnienia tej współpracy - powiedział Roman Łucarz.

Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej powstał w wyniku restrukturyzacji straży granicznej na południowej granicy, 3 lutego 2014 r i przejął tradycję i zadania Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu w zakresie edukacji i wychowania młodzieży, w tym udzielania wsparcia Zespołowi Szkół w Wojniczu - wyjaśnia płk SG Mieczysław Kurek, Komendant Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej.

porozumienie straz graniczna wojnicz 5

- Wieżę, iż realizowany przez nas wspólny program jest ciekawą ofertą, skierowaną do młodzieży, bowiem młodzi ludzie mają na dalszym etapie swojej kariery szansę podjęcia pracy nie tylko w straży granicznej, ale i innych służbach mundurowych - zaznaczył Komendant.

Należy zaznaczyć, iż podczas pięciodniowego obozu szkoleniowego w Łomnej, uczniowie ZSLiT przebywali w trzech placówkach Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej: w Czarnej Górnej, Stuposianach oraz Ustrzykach Górnych, realizując między innymi patrol graniczny na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Poruszali się w trudnym zalesionym, terenie, w szybkim tempie, w bezpośredniej styczności z granicą ukraińską. Dodatkowo realizowali konno patrol graniczny. W ramach zajęć szkoleniowych odbyli też bieg na orientację.