dzisiaj jest: 23 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Jerzy, Wojciech

Ani śladu historycznych uprzedzeń

bez historycznych uprzedzen miniDelegacja młodzieży z dwóch szkół w Powiecie Tarnowskim - z Gimnazjum w Żabnie oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu, zorganizowanym przez Departament la Somme we Francji.

W miejscowościach, przez które w czasie I wojny światowej przebiegał bardzo krwawy front, 300 młodych ludzi z ośmiu krajów rywalizowało w różnych dyscyplinach sportowych, pracowało i bawiło się, udowadniając, że po dawnych uprzedzeniach nie pozostał już nawet mały ślad. Spotkanie zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy rozpoczęcia I wojny światowej. Oprócz uczniów z Powiatu Tarnowskiego, którzy byli jedynymi reprezentantami Polski, uczestniczyli w nim także młodzi ludzie z Francji, Węgier, Australii, Irlandii Płn., Włoch, Anglii i Niemiec.

bez historycznych uprzedzen 1
Najpierw odbyły się rozgrywki sportowe. Rywalizowano w takich dyscyplinach jak piłka nożna, łucznictwo, jazda na rowerze, bieg na orientację, wspinaczka i kajakarstwo. Potem były warsztaty choreograficzne, których efektem był krótki spektakl w wykonaniu młodzieży z kilku państw. Młodzi ludzie wspólnie przygotowali też pokaz prac numerycznych - laserem na ścianie pokazywane były obrazy z I wojny światowej.

- Młodzi ludzie z krajów, które toczyły między sobą krwawe boje sto lat temu udowodnili, że po dawnych uprzedzeniach nie pozostał już nawet drobny ślad. Wspólnie pracowali i bawili się, a rywalizacja sportowa odbywała się w atmosferze przyjaźni i wzajemnego poszanowania - mówi Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Zbigniew Karciński.

bez historycznych uprzedzen 2
Przewodniczący Zbigniew Karciński wraz z pracownikiem Wydziału Rozwoju Powiatu Robertem Barysem obserwowali we Francji sportowe i artystyczne zmagania młodych ludzi, a przy okazji odbyli spotkania w celu uzgodnienia warunków współpracy Powiatu Tarnowskiego z Departamentem la Somme. Spotkali się m.in. z Prezydentem Departamentu Christianem Manablem.

Umowa o współpracy podpisana ma zostać w najbliższych miesiącach i obejmować będzie wymianę młodzieży, rozwój lokalny i turystyczny oraz pielęgnację wspólnego dziedzictwa kulturowego.