dzisiaj jest: 24 września 2021 r.   ::    imieniny: Dora, Gerard, Teodor

koronawirus nfz

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

covid 19 informacje z powiatu

tarcza antykryzysowa

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Już dzisiaj - program telewizyjny o bitwie pod Łowczówkiem

rozmiar tekstu w artykule:

film lowczowek mini.jpgNa zaproszenie samorządu Powiatu Tarnowskiego w dniach 1-2 maja w Łowczówku gościła ekipa popularnego programu historycznego TVP Historia pt. „Było nie minęło… Kronika zwiadowców historii” z redaktorem Adamem Sikorskim. Przy współpracy z pasjonatami historii oraz za zgodą właściciela terenu i konserwatora zabytków przeszukiwano fragmenty areny działań I Brygady Legionistów Polskich pod Łowczówkiem.

Józef Piłsudski doceniając wkład legionistów w bitwie pod Łowczówkiem powiedział: U schyłku ubiegłego roku (…) stoczyliście z przeważającymi siłami nieprzyjaciela bój najcięższy i najkrwawszy z tych, jakeśmy dotąd mieli.

film lowczowek 1.jpg
W 2014 roku przypada setna rocznica walk pod Łowczówkiem, dlatego Powiat Tarnowski podjął szereg działań upamiętniających czyn legionistów Marszałka Piłsudskiego. Kulminacją przedsięwzięć będą uroczystości: Powiatowe Obchody Święta Niepodległości i XVI Zlot Niepodległościowy w Łowczówku 9 listopada br. oraz „Wigilia Żołnierska” 19 grudnia br.

film lowczowek2.jpg
Jedną z zaplanowanych form upamiętnienia bohaterskich zmagań legionistów była realizacja programu poświęconego tym wydarzeniom pn. „Było nie minęło… Kronika zwiadowców historii”. Program został zrealizowany w pierwszych dniach maja br. wokół wzgórza 360 m n.p.m., o który toczyły się zacięte walki 22 grudnia 1914 roku.

film lowczowek 3.jpg
Przez kilkanaście godzin kilkudziesięcioosobowa grupa „zwiadowców historii” z wykrywaczami metali przeczesywała leśne fragmenty w poszukiwaniu artefaktów z 1914 roku. Poszukiwania nadzorował Szymon Pawłowski kwalifikowany archeolog, który dokonał szczegółowych oględzin znalezionych obiektów.

W wyniku eksploracji terenu udało się odnaleźć kilka kilogramów łusek, ołowiane kulki od pocisków artyleryjskich, monety, odznaki, bagnet, a także kilka szrapneli.

Jak powiedział prowadzący program redaktor Adam Sikorski – nie spodziewałem się, że na tak małej przestrzeni w tak krótkim czasie uda się odnaleźć tyle cennych artefaktów z 1914 roku. Świadczy to niewątpliwie o zaciętości walk pod Łowczówkiem.

Wszystkie znaleziska zostały przekazane do Izby Pamięci znajdującej się w Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem w Pleśnej.

W nagraniach wzięli udział m.in. członkowie grup rekonstrukcji historycznej oraz młodzież z Tuchowa i Pleśnej, która wysłuchała także lekcji historii, a następnie uczestniczyła również w pracach poszukiwawczych.

film lowczowek 4.jpg
Program zostanie wyemitowany na antenie TVP Historia w piątek 16 maja br. o godzinie 21:25. Powtórki programu wyemitowane zostaną w TVP Regionalna w niedzielę 18 maja oraz w TVP Historia w piątek 23 maja br.

Tłumacz Google

Licznik Odwiedzin

Dzisiaj:21
Wczoraj:788
W tym tygodniu:3661
W tym miesiącu:17294
Ogółem:1917053

od dnia 6.11.2012 r.

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt

zaloguj sięDMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd