dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych w ZUS

zusZakład Ubezpieczeń Społecznych po raz kolejny organizuje dzień poradnictwa dla niepełnosprawnych. W Tarnowie i Bochni informacji będą udzielać także eksperci z instytucji partnerskich.

W środę 21 maja placówki ZUS w całej Polsce zapraszają w swoje progi osoby niepełnosprawne i wszystkich zainteresowanych tematyką ubezpieczeń społecznych, rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych. We wszystkich Oddziałach Zakładu zorganizowane zostaną fora ekspertów, którzy udzielać będą informacji dotyczących między innymi praw i świadczeń przysługujących osobom niepełnosprawnym, prewencji rentowej i rehabilitacji w ramach ubezpieczeń społecznych oraz możliwości zatrudnienia i refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. Można będzie także zasięgnąć wiedzy na temat podejmowania własnej działalności gospodarczej i preferencji z tym związanych dla osób niepełnosprawnych oraz programów na rzecz takich osób realizowanych przez jednostki samorządowe.

Do współpracy w ramach akcji informacyjnej zaproszono szereg instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Oficjalnymi partnerami ZUS są Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Przedstawiciele obu instytucji będą gościć w Oddziale ZUS w Tarnowie. Ponadto w Oddziale ZUS przy ul. Tadeusza Kościuszki 32 w Tarnowie porad udzielać będą eksperci z tarnowskiego NFZ, Powiatowego Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Natomiast w Inspektoracie w Bochni przy ul. Kazimierza Wielkiego 48 swoją wiedzą służyć będą specjaliści z tamtejszego Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Dla uczestników Dnia Otwartego dla Osób Niepełnosprawnych przygotowano także „Informator dla Osób Niepełnosprawnych” z przydatnymi informacjami i wyjaśnieniami opracowanymi w przystępnej formie przez specjalistów ZUS i PFRON. Dzień Otwarty będzie nie tylko okazją do uzyskania w jednym miejscu kompleksowej informacji. Na Sali Obsługi Klientów tarnowskiego Oddziału zorganizowany zostanie także wernisaż prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, prowadzonego przez Fundację Rozwoju Edukacji – Pracy – Integracji. Eksponowane rękodzieła można będzie zakupić.

Organizatorzy zapraszają do odwiedzenia 21 maja placówek ZUS w godzinach od 9.00 do 14.00 i skorzystania z porad ekspertów. Warto wiedzieć więcej!

plakat zus