dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

3 Maja - trwały element naszej tradycji narodowej

3 maja 2014 miniW uroczystej i podniosłej atmosferze mieszkańcy Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego obchodzili Święto Narodowe 3 Maja. Organizatorami miejskich i powiatowych uroczystości święta narodowego byli Starosta Tarnowski i Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa. Rozpoczęła je Msza św., celebrowana w tarnowskiej bazylice katedralnej.

Następnie w radosnym 3-majowym pochodzie uczestnicy uroczystości przeszli pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie w tym „patriotycznym sercu ziemi tarnowskiej” odbył się główny ceremoniał święta narodowego.

3 maja 2014 1
Uczestników uroczystości powitał Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Zbigniew Karciński, który w swoim przemówieniu zauważył, iż: Święto Narodowe 3 Maja jest trwałym elementem naszej tożsamości narodowej. Gromadząc się wspólnie w miejscu tarnowskich obchodów tego święta narodowego, nie tylko czcimy ten dzień i jego przesłanie, ale również dajemy świadectwo patriotyzmu i przywiązania do własnej państwowości. Tego właśnie uczą nas twórcy Konstytucji 3 Maja - przywiązania do takich nadrzędnych wartości jak ojczyzna i naród.

3 maja 2014 2
Natomiast w imieniu Parlamentarzystów ziemi tarnowskiej przemawiał Senator RP Kazimierz Wiatr.

3 maja 2014 3
Ceremonia zakończyła się oddaniem salwy honorowej przez Pododdział Honorowy Tarnowskiej Policji, złożeniem wieńców i wiązanek pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej Zakładów Azotowych w Tarnowie.

3 maja 2014 4
Obok Pododdziału Honorowego Policji uroczystość uświetniła Kompania Honorowa wystawiona przez Ochotnicze Straże Pożarne z terenu Powiatu Tarnowskiego.

3 maja 2014 5
Tarnowskie obchody Święta Narodowego 3 Maja zakończył tradycyjnie Regionalny Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej, zorganizowany w Teatrze im. L. Solskiego przez Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół-Świat Pracy” w Tarnowie, w którym wzięła udział młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego. XV Przeglądowi Poezji i Pieśni Patriotycznej patronował Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

3 maja 2014 6

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria