dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Nowi Honorowi Obywatele Powiatu Tarnowskiego

rada powiatu rezolucja miniPodczas XLIV sesji Rady Powiatu Tarnowskiego radni przyjęli dwie uchwały, przyznające honorowe obywatelstwo zasłużonym dla powiatowej społeczności osobistościom. Honorowym obywatelstwem Powiatu Tarnowskiego obdarzeni zostali - światowej sławy kompozytor i dyrygent prof. Krzysztof Penderecki oraz były Starosta Powiatu Pfaffenhofen w Bawarii Rudolf Engelhard.

Inicjatorami nadania tytułu honorowego obywatela Powiatu Tarnowskiego była grupa Radnych powiatu: Kazimierz Korman, Józef Sowa, Stanisław Kuropatwa, Dawid Chrobak, Paweł Smoleń, Andrzej Słowik oraz Mariusz Tyrka. Wnioskujący podkreślali fakt związku wybitnego kompozytora z Ziemią Tarnowską. - Dzięki Profesorowi Pendereckiemu odrestaurowany został dworek klasycystyczny w Lusławicach, otoczony jednym z najpiękniejszych w Polsce i w Europie Wschodniej parkiem dworskim - podkreślają inicjatorzy.

krzysztof penderecki wiki
W 2013 roku w Lusławicach została otwarta Akademia Muzyczna w formie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego - narodowej instytucji kultury, której misją jest rozwijanie talentów muzycznych najzdolniejszych młodych instrumentalistów, wokalistów i dyrygentów z całego świata poprzez tzw. Kursy Mistrzowskie oraz nawiązanie do tradycji Szkoły Lusławickiej, założonej przez Braci Polskich i działającej w tym miejscu na przełomie XVI i XVII wieku. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego jest jednym z najważniejszych tak ukształtowanych ośrodków rozwijania młodych talentów muzycznych w Polsce i w Europie
- zapisali w dalszej części uzasadnienia Radni powiatu.

Z kolei o wyróżnienie Starosty Rudolfa Engelharda starał się Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Karciński.

Pan Rudolf Engelhard jest osobą niezwykle zasłużonej dla rozwoju partnerskiej współpracy pomiędzy Powiatem Tarnowskim i Powiatem Pfaffenhofen - mówi Zbigniew Karciński.

delegacja niemiecka 2013 2
Rudolf Engelhard był w latach 1996-2008 Starostą Powiatu Pfaffenhofen w Bawarii. Od 2000 roku był życzliwym zwolennikiem współpracy obu powiatów, które zostało zawarte w następnym roku. Podczas długoletniej współpracy Rudolf Elgenhard aktywnie inicjował działania służące zacieśnianiu współpracy poprzez m.in. realizację programów wymiany młodzieży, udzielaniu zezwoleń mieszkańcom powiatu na pracę w Niemczech w okresie przed akcesją Polski do UE. Dzięki ścisłej współpracy obu samorządów Powiat Pfaffenhofen przekazał nieodpłatnie na rzecz gminnych jednostek OSP z Powiatu tarnowskiego 12 wozów strażackich oraz na rzecz DPS-ów wyposażenie ze swojego szpitala
- zapisano w uzasadnieniu do uchwały Rady.

Rudolf Engelhard do dzisiaj, już jako honorowy Starosta Powiatu Pfaffenhofen, aktywnie działa na rzecz współpracy obu powiatów pełniąc funkcje pełnomocnika ds. Kontaktów z Powiatem Tarnowskim - dodaje Przewodniczący Rady Powiatu.

Do tej pory tytułami Honorowego Obywatela Powiatu Tarnowskiego wyróżnieni zostali Prymas Józef Kowalczyk oraz Ojciec Jan Góra.