dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Szansa na wyjątkowego pracownika

projekt miniZarządzasz ludźmi i potrzebujesz dodatkowej pary rąk do pracy? Chcesz zyskać dobrze wykwalifikowanego pracownika a przy okazji dać szansę rozwoju świeżo upieczonemu absolwentowi albo kompetentnemu pracownikowi po 50 roku życia? Zostań stażodawcą!

Stowarzyszenie WIOSNA we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie zakończyło niedawno rekrutację uczestników do projektów Absolwent idzie do pracy i 50+ dojrzali, potrzebni, kompetentni. Obecnie zaprasza do współtworzenia tych inicjatyw instytucje i firmy z Małopolski, które są zainteresowane utworzeniem miejsc stażowych.

Celem projektów Absolwent i 50+ jest pokazanie uczestnikom, że mogą stać się atrakcyjnymi pracownikami, dodanie im motywacji w podejmowaniu wyzwań oraz rozwój kompetencji niezbędnych na rynku pracy - bez względu na to czy mają 25 czy 55 lat.

W Absolwencie uczestnicy, który posiadają już dyplom studiów wyższych, odbywają szereg szkoleń m.in. z zakresu komunikacji interpersonalnej czy przedsiębiorczości, mają również doradztwo zawodowe. W projekcie 50+ wolontariusz spotyka się z osobą nieaktywną zawodowo w wieku 50-64 lata i pomaga jej uwierzyć w siebie, poznać jej mocne strony, jest mentorem.

Po odpowiednim przygotowaniu uczestnicy projektów odbywają 3-miesięczne staże w instytucjach małopolskich, miejscach dobranych specjalnie do ich możliwości i kompetencji.

Pan Robert, który w tym roku bierze udział w projekcie 50+, ma 45 lat i przez kilka lat był audytorem w instytucji finansowej.

Bardzo dużo się wtedy nauczyłem, odbyłem wiele szkoleń i całkiem nieźle zarabiałem. Niestety moją firmę dotknęła restrukturyzacja i dostałem wypowiedzenie - mówi mężczyzna. - Osoby w moim wieku rzadziej są zatrudniane, takie czasy. Ciągle jednak staram się o pracę, bo po prostu chciałbym jeszcze poczuć się komuś potrzebny i wiem, że będę odpowiedzialnym pracownikiem - dodaje.

Pracodawca, który zechce zaprosić na staż osobę zaangażowaną w projekt Absolwent lub 50+, może wiele na tym zyskać! Przede wszystkim zdobywa pracownika z konkretną wiedzą i umiejętnościami nabytymi nie tylko w toku nauczania, ale podczas szkoleń w ramach projektów. Stażodawca nie ponosi kosztów związanych z utrzymaniem pracownika, a podczas 3-miesięcznej pracy stażysta ze środków projektu otrzymuje stypendium, ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zwrot kosztów dojazdu. Dzięki udziałowi w projekcie firma może również umocnić swoją renomę jako firmy zaangażowanej społecznie.

Stażystę może przyjąć każda firma i instytucja z Małopolski bez względu na branżę. Do jej obowiązków należy zapewnienie miejsca pracy dla praktykanta i narzędzi niezbędnych do wykonywania przydzielonych mu zadań a także wyznaczenie opiekuna stażu. Więcej informacji o projektach znajduje się na stronach:

www.absolwent.dzialaj.pl

www.50plus.dzialaj.pl