dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Radni sprzeciwiają się prywatyzacji Lasów Państwowych

sesja rpt 2012 10 30 01 miniPodczas XLIII sesji Rady Powiatu Tarnowskiego przyjęta została rezolucja dotyczącą Lasów Państwowych. - „Zwracamy się z apelem do parlamentarzystów, władz samorządowych, organizacji pozarządowych, ruchów ekologicznych o podjęcie działań w obronie Lasów Państwowych” - zapisali w rezolucji nr 12.2014 Radni Powiatu.

Oto pełna treść rezolucji:

Radni Powiatu Tarnowskiego wyrażają zdecydowany sprzeciw by Lasy Państwowe zmuszone były do przekazania do budżetu Państwa 1 miliarda 600 milionów złotych w latach 2014-2015. Ustalona kwota, wymusi działania destabilizujące Lasy Państwowe: ograniczenie zadań gospodarczych i zwiększenie intensywności pozyskania drewna.

Rada Powiatu Tarnowskiego stoi na stanowisku, iż Lasy Państwowe nie mogą zostać sprywatyzowane i powinny pozostać z zarządzie Państwa, natomiast środki, które maja być przekazane do budżetu przez Lasy Państwowe, należy przeznaczyć na poprawę stanu infrastruktury drogowej w gminach i powiatach, szczególnie tej, która jest niszczona przez transport ciężki, między innymi przewóz drewna z tartaków, na odbudowę których nie można pozyskać środków zewnętrznych, w szczególności z Unii Europejskiej.

Misją Lasów Państwowych jest, przyczynianie się do zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego w wymiarze lokalnym, regionalnym, krajowym i globalnym w tym korzystnego kształtowania klimatu, oraz spełnienia funkcji ochronnych i środowiskotwórczych.

Zwracamy się z apelem do parlamentarzystów, władz samorządowych, organizacji pozarządowych, ruchów ekologicznych o podjęcie działań w obronie Lasów Państwowych, przed ewentualną prywatyzacją, jako bezcennego zasobu skarbu państwa, który powinien pozostać wolny od zmiennych uwarunkowań politycznych, zapewniając na trwałe bezpieczeństwo ekologiczne Państwa, poprzez wprowadzenie odpowiednich zapisów w Konstytucji.