dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

ICM i tarnowskie Starostwo będą współpracować

porozumienie icm miniW Starostwie Powiatowym w Tarnowie podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Powiatem Tarnowskim a Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to pierwsze tego rodzaju porozumienie pomiędzy jednostką samorządu terytorialnego a tym ośrodkiem badawczym.

Porozumienie o intencji współpracy podpisali ze strony Powiatu Tarnowskiego Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach. ICM reprezentował Dyrektor Centrum prof. dr hab. Marek Niezgódka.

porozumienie icm 1
Porozumienie obejmuje następujące obszary współpracy: wykorzystanie danych meteorologicznych, prognoz pogody, numerycznych modeli pogody i sensorów w systemach zarządzania kryzysowego, energetyce i zarządzaniu przestrzennym; rozwój e - infrastruktur o istotnym znaczeniu dla szeroko traktowanego bezpieczeństwa zbiorowego i indywidualnego obywateli; rozwój w regionie innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących zaawansowane technologie informacyjne i związane z nimi kompetencje ICM.

porozumienie icm 2
Starosta Tarnowski Roman Łucarz przypomniał, iż współpraca pomiędzy warszawskim ICM a Powiatem Tarnowskim rozpoczęła się od realizacji pilotażowego programu powiatu pn. „Poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w zlewni rzeki Biała Tarnowska”, którego celem jest stworzenie nowoczesnego systemu ostrzegania powodziowego.

porozumienie icm 3|
- Głównym celem naszej współpracy jest realizacja projektu przeciwpowodziowego w naszym powiecie, aczkolwiek porozumienie ma charakter perspektywiczny i z pewnością zaowocuje również innymi przedsięwzięciami - powiedział Starosta Tarnowski.

porozumienie icm 4
ICM jest jednostką naukową, która zajmuje się między innymi prowadzeniem badań naukowych w obszarze nauk obliczeniowych i modelowania złożonych układów i procesów. Współpraca Centrum i Powiatu Tarnowskiego ma szczególne znaczenie w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. - podkreślił Dyrektor ICM prof. Marek Niezgódka.

porozumienie icm 5
Realizację projektu „Poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w zlewni rzeki Biała Tarnowska”, współfinansowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013, nadzoruje Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach, który na konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym tłumaczył, iż: rezultatem wdrożenia systemu będzie minimalizacja skutków powodzi, usprawnienie funkcjonowania systemów zarządzania służb kryzysowych, a także umożliwienie świadomego podejmowania decyzji, w przypadku lokalizacji wszelkich inwestycji na zagrożonym obszarze. Aby osiągnąć pożądany efekt niezbędna jest jak najbardziej precyzyjna analiza danych źródłowych, która będzie możliwa właśnie dzięki naszej współpracy z ICM.

porozumienie icm 6
Ze strony Starostwa Powiatowego realizację projektu koordynuje Wiesław Gadziała, Dyrektor Wydziału Rozwoju Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

porozumienie icm
Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego powstało w 1993 roku. Obecnie jest sklasyfikowane na 10 miejscu w Europie i 27 na świecie w światowym rankingu Web of World Research Centrers Webomatrics oraz otrzymuje najwyższe oceny w parametryzacji krajowych jednostek naukowych. ICM prowadzi miedzy innymi precyzyjną numeryczną prognozę pogody, dostępną na stronie internetowej jednostki.