dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

O Witosie i rolnictwie w „witosowym sanktuarium”

urodzininy witosa z kaczynskim miniW Wierzchosławicach odbyły się obchody 140. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, których organizatorem był NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Honorowy patronat nad nimi objęli Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz Biskup Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej Andrzej Jeż, którzy uczestniczyli także w konferencji naukowej w Centrum Kultury Wsi Polskiej.

- Rolnicza „Solidarność” do Witosa ma prawo jak chyba nikt inny, gdyż w czasach komunistycznych była pierwszym niezależnym związkiem rolników w obronie wartości gospodarstw rodzinnych, a w latach osiemdziesiątych minionego stulecia jej działacze składali wiązanki kwiatów na grobie Witosa, gdy tego oficjalnie robić nie można było - tłumaczy Radny Powiatu Tarnowskiego Dawid Chrobak, jeden z pomysłodawców spotkania się rolników w Wierzchosławicach, a zarazem syn legendarnego na terenie Ziemi Tarnowskiej działacza „Solidarności” RI i Senatora w pierwszych wolnych wyborach do Senatu, Stanisława Chrobaka.

urodzininy witosa z kaczynskim 1
urodzininy witosa z kaczynskim 2
Mszę św. w kościele parafialnym w Wierzchosławicach w intencji rolników i Ojczyzny odprawił Biskup Andrzej Jeż. Uczestniczył w niej również Prezes Kaczyński.

urodzininy witosa z kaczynskim 3
urodzininy witosa z kaczynskim 4
W homilii Ordynariusz Tarnowskiej Diecezji wspominał Wincentego Witosa. - Jego dorobek intelektualny oraz umiejętność poruszania się w skomplikowanym świecie polityki lokują go wśród najwybitniejszych przedstawicieli myśli politycznej - mówił duszpasterz. - Wiele jego przemyśleń, pomimo upływu czasu pozostaje wciąż niezmiennie aktualnych.

urodzininy witosa z kaczynskim 5
Potem uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz, gdzie złożono wiązanki kwiatów przy grobie Witosa. Prezes Jarosław Kaczyński modlił się też obok miejsca spoczynku ks. Stanisława Wdowiaka, byłego proboszcza wierzchosławickiej parafii, a zarazem diecezjalnego duszpasterza rolników.

urodzininy witosa z kaczynskim 6
Konferencję naukową w Centrum Kultury Wsi Polskiej otworzył Wojciech Włodarczyk, Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”. Wzywał m.in. do reaktywowania struktur rolniczego związku.

urodzininy witosa z kaczynskim 7
Jarosław, Jarosław
- skandowano następnie, gdy Prezes PiS mówił, jak ważną postacią w historii był Witos, i że zgodnie z jego życzeniem Polska musi być wieczna. Ale żeby tak było muszą się rodzić dzieci. Dlatego proponuje, aby państwo przeznaczało na jedno dziecko co najmniej 500 zł miesięcznie.

urodzininy witosa z kaczynskim 8
Odnosząc się dalej do postaci Witosa zaznaczył, iż był to polityk wielkiego formatu, który w trudnych czasach Polski międzywojennej nie bał się podjąć wyzwania kierowania polskim rządem. - Na jego czele stał trzy razy, głosił i realizował słuszne idee - twierdził Jarosław Kaczyński.

urodzininy witosa z kaczynskim 9
Głos podczas konferencji zabrał też Biskup Andrzej Jeż, który wzywał do budowania w środowisku rolniczym silnych struktur, bo obecnie rolnicy indywidualni są bardzo rozproszeni. - Musimy jednak pamiętać, by swoje życie - jak Witos - opierać na wartościach. On szedł konsekwentnie swoją drogą, nie ulegał wpływom.

urodzininy witosa z kaczynskim 10
Było też wiele innych ciekawych wystąpień: polityków, księży, historyków… Taka wymiana myśli na temat przeszłości i aktualnej sytuacji w polskim rolnictwie była bardzo potrzeba. I ważne, że wszystko odbyło się w Wierzchosławicach, które przez wielu określane są jako „witosowe sanktuarium”.

urodzininy witosa z kaczynskim 11
urodzininy witosa z kaczynskim 12