dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

140 urodziny Witosa z Jarosławem Kaczyńskim

urodziny w witosa miniW najbliższą niedzielę (19 stycznia) w Wierzchosławicach odbędą się ogólnopolskie obchody 140 rocznicy urodzin Wincentego Witosa, których organizatorem jest NSZZ RI „Solidarność”. Weźmie w nich udział m.in. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

O godz. 11 w Kościele Parafialnym w Wierzchosławicach pod przewodnictwem ks. Bp Andrzeja Jeża, Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej, odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Polskich Rolników. Po nabożeństwie odbędzie się uroczyste przejście uczestników ze sztandarami pod grób W. Witosa w Wierzchosławicach, gdzie wiązanki kwiatów złożą przedstawiciele rolniczej Solidarności oraz Prezes J. Kaczyński.

O godz. 13 w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach rozpocznie się konferencja naukowa. Otworzy ją Wojciech Włodarczyk, przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”. Następnie zaplanowano wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego i Senatora Jerzego Chróścikowskiego, Przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność”. Prof. Włodzimierz Bernacki, Poseł na Sejm RP wygłosi wykład „Wincenty Witos - człowiek symbol niezależnego ruchu ludowego”, a Janusz Wojciechowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego będzie mówił o równych szansach dla polskiej wsi.

„Wiara i Kościół zawsze była i jest na pierwszym miejscu w środowisku wiejskim” - to z kolei myśl przewodnia wystąpienia ks. Jerzego Uchmana, duszpasterza rolników Diecezji Rzeszowskiej.

- Zapraszamy rolników z całej Polski, a szczególnie z Małopolski - mówi jeden z organizatorów uroczystości Dawid Chrobak, Radny Powiatowy i działacz rolniczej „S” z Ziemi Tarnowskiej. - Chcemy uczcić urodziny wybitnego przywódcy chłopskiego i chcemy by było to święto radosne. Rolnicza Solidarność ma do tego prawo jak chyba nikt inny, gdyż w czasach komunistycznych była pierwszym niezależnym związkiem rolników w obronie wartości gospodarstw rodzinnych, a w latach osiemdziesiątych minionego stulecia jej działacze składali wiązanki kwiatów na grobie Witosa, gdy tego oficjalnie robić nie można było.

Organizację uroczystości wspiera Starosta Tarnowski Roman Łucarz, który jest m.in. w komitecie organizacyjnym obchodów tej rocznicy.