dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Fundacja „Przejście” pisze list do Premiera

list do premiera przejscie miniNa konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Tarnowie Prezes Fundacji „Przejście” zapowiedział wystąpienie z listem otwartym do Premiera RP w sprawie podjęcia przez Rząd działań legislacyjnych, dotyczących zaostrzenia kar dla kierowców za nadmierną prędkość. Kanwą konferencji był wypadek w Kamieniu Pomorskim, do którego doszło w Nowy Rok, i w którym życie straciło 5 osób. Nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego w Małopolsce spowodowali blisko 10% wypadków drogowych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na pozostałe 90%, spowodowanych przez trzeźwych sprawców tego rodzaju zdarzeń - mówi Mirosław Banach, Wicestarosta Tarnowski.

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość - podkreśla Prezes Fundacji „Przejście”, Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach. Największą grupę ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych stanowią piesi - to jest 34%, dlatego też niesłychanie ważne jest zajęcie się problemem wypadków z ich udziałem, aby zmniejszyć śmiertelność na polskich drogach. Jednocześnie w Polsce skupiamy się na wypadkach z udziałem nietrzeźwych kierowców, a przecież zdecydowana większość tego rodzaju zdarzeń jest wynikiem nadmiernego przekraczania prędkości przez kierowców trzeźwych. - dodaje Wicestarosta Tarnowski.

list do premiera przejscie 1
Liczba ofiar na polskich drogach wiąże się nie tylko z ludzką tragedią, stanowi też znaczny ciężar dla całej gospodarki. Szacuje się koszty z tym związane angażują blisko 2% PKB.

Stąd nasza inicjatywa listu otwartego do Premiera RP. Chcemy zwrócić uwagę i uwrażliwić rządzących, tak aby na ten problem spojrzeć kompleksowo, a nie jednowymiarowo, jak to obecnie ma miejsce. 84% kierowców w Polsce w terenach zabudowanych przekracza dopuszczalną prędkość, 94% czyni to na terenach niezabudowanych. Ci sami kierowcy potrafią dostosować się do przepisów drogowych poza granicami kraju. Warto zadać pytanie dlaczego tak się dzieje. - Konkluduje Mirosław Banach.

list do premiera przejscie 2
Ks. Zbigniew Szostak, kustosz Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie i Wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych i Katastrof Komunikacyjnych „Przejście” zwraca uwagę na statystyki.
- Na terenie Niemiec w 2011 roku doszło do 306266 wypadków drogowych, w Polsce natomiast tego rodzaju zdarzeń miało miejsce 40069. Niemniej jednak pomimo tych dysproporcji, w wypadkach drogowych w Niemczech zginęło 4009 osób, natomiast w Polsce przyniosły one aż 4189 ofiar śmiertelnych.