dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Radni przeciwni prywatyzacji Pogotowia

pogotowie konkurs miniRada Powiatu Tarnowskiego podjęła rezolucję w sprawie niebezpieczeństwa przejęcia zadań Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie przez prywatną firmę ratowniczo-medyczną, co mogłoby skutkować zwolnieniami pracowników oraz gorszą jakością udzielanej pomocy.

Rada Powiatu Tarnowskiego wyraża zaniepokojenie możliwością prywatyzacji usług ratownictwa medycznego. Kierunek proponowanych zmian może w sposób zakamuflowany prowadzić do stworzenia możliwości łatwego przejęcia zabezpieczenia zespołów ratownictwa medycznego przez prywatne spółki (podmioty niepubliczne) w miejsce podmiotów publicznych (szpitale powiatowe, publiczne stacje pogotowia) i wyciągnięcie  potężnych środków finansowych z obszaru publicznej służby zdrowia do rąk prywatnych właścicieli i spółek już istniejących bądź szybko utworzonych - tymi słowami rozpoczyna się rezolucja, przyjęta jednogłośnie przez radnych.

Samorządowcy zaznaczają, iż Tarnowska Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego jest najlepsza w naszym kraju. Potwierdziły to ostatnie mistrzostwa Polski ratowników medycznych we Wrocławiu, gdzie tarnowscy ratownicy zdobyli zaszczytne pierwsze miejsce. Tym bardziej niepokoją nas informacje że zamiast nich, mieszkańcom powiatu tarnowskiego, Tarnowa i całego subregionu mieliby ewentualnie pomagać w potrzebie jacyś tańsi, co nie znaczy wcale że lepsi, prywatni przedsiębiorcy i ich pracownicy.

Rada Powiatu Tarnowskiego uważa, że za zapewnienie bezpieczeństwa publicznego obywateli odpowiada państwo. Czy nie obawia się pan, Panie Wojewodo, że ratownictwo medyczne zostanie w krótkim czasie zmonopolizowane i opanowane przez zagraniczne firmy sieciowe, które są nastawione na wypracowanie zysku kosztem jakości usług? Jakie działania zamierza Pan podjąć, aby do sytuacji stwarzającej zagrożenie dla obywateli nie dopuścić i zapewnić właściwą realizację zadań wykonywanych przez ratownictwo medyczne, które są związane z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli? - zwracają się radni do Wojewody Jerzego Millera.

Rezolucję skierowana została w pierwszym rzędzie właśnie do Wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz parlamentarzystów z okręgu nr 15.