dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Orkiestra Grupy Azoty gra już 85 lat

jubileusz orkiestry zat miniW miniony czwartek w Mościckiej Fundacji Kultury odbył się wyjątkowy koncert z okazji jubileuszu 85-lecia Orkiestry Dętej Grupy Azoty. Ta najważniejsza obecnie orkiestra w Tarnowie i regionie powstała w 1928 roku i gra nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Życzenia i gratulacje od samorządu Powiatu Tarnowskiego złożył Dyrygentowi oraz członkom Orkiestry Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach.

Orkiestra Dęta Zakładów Azotowych w Tarnowie - Mościcach (obecnie Orkiestra Dęta Grupy Azoty) powstała w 1928 roku.

jubileusz orkiestry zat 1
U zarania liczyła 25 muzyków, a Dyrygentem został Ferdynand Spiryk, kapelmistrz Orkiestry Wojskowej w Tarnowie. Po raz pierwszy wystąpiła na uroczystości otwarcia Państwowej Fabryki Związków Azotowych, 18 stycznia 1930 roku.

jubileusz orkiestry zat 2
Od roku 2006 Orkiestrą kieruje Bartłomiej Szułakiewicz. Natomiast za przemarsz i musztrę odpowiada Tambourmajor Czesław Sroka. Obecnie Orkiestra liczy 35 muzyków.

jubileusz orkiestry zat 3
W Mościckiej Fundacji Kultury można było wysłuchać koncertu jubileuszowego pt. „Nie tylko marsz” z okazji 85-lecia Orkiestry. Muzycy wykonali utwory jazzowe i klasyczne. Gościnnie wystąpił Tarnowski Chór GOS.PL. oraz Orkiestra Dęta ze Szczepanowic.

jubileusz orkiestry zat 4