dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

I Zjazd Szkół Imienia Paderewskiego

zjazd szkol paderewskiego miniW Ciężkowicach odbył się pierwszy zjazd szkół i instytucji, noszących imię Ignacego Jana Paderewskiego. Tamtejszy Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, którego patronem jest właśnie ten wybitny pianista, kompozytor i polityk, w organizacji przedsięwzięcia wsparło Gimnazjum w Skórzewie oraz Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

Najpierw podjęto wysiłek zlokalizowania takich palcówek, a następnie rozesłano do nich pisma zapraszające do współpracy. Okazało się, że jest 8 szkół podstawowych, 14 gimnazjów, 4 licea, 6 zespołów szkół (w tym jeden przy ambasadzie polskiej w Bazylei), 8 szkół muzycznych, jedna wyższa uczelnia oraz pięć innych instytucji, noszących imię I. J. Paderewskiego.

zjazd szkol paderewskiego 1
Na zaproszenie do współpracy odpowiedziało 15 z nich, w tym między innymi placówki z Tarnowa, Krosna, Gorlic, Poznania, Warszawy, Lublina, Stalowej Woli i z miejscowości Lubasz w Wielkopolsce. W sumie w pierwszym zjeździe wzięło udział jedenaście szkół i instytucji, rozpowszechniających postać Paderewskiego.

zjazd szkol paderewskiego 2
W programie dwudniowej imprezy było m.in. zwiedzanie dworku w Kośnej Dolnej, w którym odbył się także koncert fortepianowy. Uczestnicy wzięli udział we Mszy św. w intencji patrona ich placówek, która odprawiona została w kościele parafialnym w Ciężkowicach. Po nabożeństwie odbyła się część oficjalna zjazdu w hali sportowej.

zjazd szkol paderewskiego 3
- Dziś ślady Paderewskiego zaprowadziły was na ziemię tarnowską, do powiatu tarnowskiego - powiedział Starosta Tarnowski Roman Łucarz. - Mieliście możliwość odwiedzić jego dworek w Kąśnej Dolnej, jedyną pozostałą na świecie posiadłość Mistrza. To nasza perełka i najlepsza część lokalnego dziedzictwa. Dlatego cieszę się, iż Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach, szkoła powiatu tarnowskiego, nosząca imię Paderewskiego,osoby należącej do panteonu najwybitniejszych i najważniejszych postaci w historii Polski, jest gospodarzem pierwszego zjazdu szkół jego imienia.

zjazd szkol paderewskiego 4
Wśród przemawiających podczas zjazdu osobistości był również Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski, który pogratulował pomysłodawcom i inicjatorom zjazdu „pięknej sprawy”, a dwudniowe spotkanie w Ciężkowicach nazwał „piękną lekcją patriotyzmu”. Zwrócił się do „przyjaciół uczniów”, by pamiętali że dzisiaj mamy wolną ojczyznę, ale to pokolenie Paderewskiego, pokolenie naszych ojców i dziadków doprowadziło do tego, że dzisiaj żyją w kraju wolnym, ale z wolności nie można tylko korzystać, o wolność trzeba zabiegać każdego dnia.

Za zasługi dla organizacji tego przedsięwzięcia, a także za promocję osoby i dzieła I. J. Paderewskiego Starosta Tarnowski uhonorował „Groszem Ziemskim Tarnowskim” Zofię Dobrowolską Wójta Gminy Dopiewo, Jerzego Sokołę Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie, Nadię Horbaczyk Dyrektora Gimnazjum w Kuzniecowsku, Katarzynę Krüger-Szczot Dyrektora Gimnazjum w Skórzewie oraz Andrzeja Burnusa Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach.

Odbyła się audiowizualna prezentacja szkół, wręczono pamiątkowe medaliony. Międzynarodowym akcentem był występ gimnazjalistów z Ukrainy. A na koniec wszystkich, zwłaszcza najmłodszych uczestników, rozgrzał koncert zespołu Pectus.

zjazd szkol paderewskiego 5
Warto tu podkreślić, że tworzący go bracia Szczepanikowie – Tomasz, Maciej, Marek i Mateusz, pochodzą z Bogoniowic w gminie Ciężkowice. Trzech z nich to absolwenci szkoły w Ciężkowicach.

Rozpoczęta inicjatywa stać się ma tradycją. Kolejny zjazd planowany jest w 2015 roku w Skórzewie koło Poznania. - Mam nadzieję, że rodzina szkół imieniem Paderewskiego będzie się rozwijać i rozrastać - mówi Andrzej Burnus, dyrektor ZSOiZ w Ciężkowicach i jeden z pomysłodawców integrowania się szkół i instytucji z różnych zakątków Polski.

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria