dzisiaj jest: 23 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Jerzy, Wojciech

Konferencja na podsumowanie powstańczego projektu

konferencja powstanie styczniowe zapowiedz miniStarosta Tarnowski Roman Łucarz, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzej Szpunar, Prezes Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. dr hab. Edmund Juśko oraz Forum Małopolskich Oddziałów PTH zapraszają do uczestnictwa w konferencji popularno-naukowej „Naprzód z ziemi tej krakowskiej…”, podsumowującej projekt „Echa Powstania styczniowego w Małopolsce - ludzie i miejsca”, która odbędzie się 8 listopada (piątek) w tarnowskim ratuszu. Początek o godzinie 10.00.

Konferencja wieńczy cykl wydarzeń, realizowanych przez Oddziały Polskiego Towarzystwa Historycznego z Limanowej, Nowego Sącza, Nowego Targu i Tarnowa, współpracujących w ramach Forum Małopolskich Oddziałów PTH. Celem konferencji jest przede wszystkim wykazanie wkładu Galicji w styczniową insurekcję, a także zaprezentowanie śladów powstania styczniowego, przede wszystkim postaci i miejsc, na terenie Małopolski. - mówi dr Paweł Juśko, Sekretarz Tarnowskiego Oddziału PTH, który opracował koncepcję i program tego wydarzenia.

Konferencja jest najważniejszym wydarzeniem, realizowanym przez Tarnowski Oddział PTH, w ramach projektu „Echa powstania styczniowego w Małopolsce - ludzie i miejsca”. Ważnym jej elementem będzie prezentacja wystawy pt. „Zapomniani bohaterowi powstania styczniowego z Galicji”, która powstała jako jeden z elementów wspomnianego projektu. - dodaje Paweł Juśko

Samorząd Powiatu Tarnowskiego od początku uznał godne upamiętnienie 150. rocznicy powstania styczniowego za przedsięwzięcie priorytetowe w obszarze naszych działań patriotycznych, odwołujących się do historii Polski. - tłumaczy gospodarz wydarzenia Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

Konferencję adresujemy do studentów, młodzieży ponadgimnazjalnej i gimnazjalnej, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych. Będzie ona istotnym uzupełnieniem i poszerzeniem wiedzy na temat dziejów powstania styczniowego, co jest szczególnie cenne ze względu na wciąż ograniczaną szkolną edukację historyczną. - mówi Starosta Tarnowski.

konferencja powstanie styczniowe zapowiedz 1

Pierwsza część konferencji nosi tytuł „Galicja a styczniowa insurekcja”. Złoży się na nią trzy wykłady. Pierwszy - „ Mieszkańcy Galicji wobec powstania styczniowego” wygłosi prof. dr hab. Magdalena Micińska, reprezentująca Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk. „Tradycja powstania styczniowego w Galicji (1863-1918)” to temat wykładu prof. dr hab. Lidii Michalskiej Brachy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Natomiast refleksje i uwagi na temat „Postaw młodzieży galicyjskiej wobec powstania styczniowego” przedstawi prof. dr hab. Leszek Starkiel (PAN).

konferencja powstanie styczniowe zapowiedz 2
Druga część konferencji skupia się wokół „Małopolskich śladów powstania styczniowego”. Referentami w tej części konferencji będą przedstawiciele Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego, realizujących projekt „Echa powstania styczniowego w Małopolsce”: mgr Katarzyna Drożdż (PTH Limanowa) - „Echa powstania styczniowego na Ziemi Limanowskiej”; mgr Jagoda Jurkowska (PTH Nowy Targ) - „Uczczenie 150. rocznicy powstania styczniowego przez społeczność lokalną”; mgr Bogdan Potoniec (PTH Nowy Sącz) - „Sądecczyzna - udział mieszkańców w powstaniu styczniowym oraz emigracja postyczniowa”; mgr Mieczysław Czosnyka (PTH Tarnów) - „Nadzieją wiosny tchnęło powietrze – Tarnów i Ziemia Tarnowska a "sprawa narodowa" 1863 roku”. Ostatnim prelegentem będzie mgr Robert Kowalski, Prezes Nowotarskiego Oddziału PTH, a zarazem Przewodniczący Forum, który dokona podsumowania projektu. Całość zakończy otwarcie wystawy pt. „Zapomniani bohaterowi powstania styczniowego z Galicji”. Sam tytuł konferencji nawiązuje do fragmentu tekstu jednej z piosenek obozowych powstańców styczniowych z Galicji.

Projekt „Echa powstania styczniowego w Małopolsce - ludzie i miejsca” został objęty honorowym patronatem Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy oraz Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. dr hab. Jana Szymczaka, a także wsparciem Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.