dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Lubią przyrodę i polowania

hejnal miniStarosta Tarnowski Roman Łucarz uczestniczył w jubileuszowej uroczystości 45-lecia istnienia Koła Łowieckiego „Hejnał” w Tarnowie. Po mszy św. w kościele parafialnym w Ryglicach odbyła się biesiada myśliwska w Zalasowej, a podczas niej koło przyjęło nowy sztandar, zaś zasłużeni myśliwi odebrali resortowe odznaczenia.

Koło myśliwskie „Hejnał” powstało w grudniu 1968 roku w ówczesnym Powiatowym Sztabie Wojskowym z inicjatywy miłośników łowiectwa, przede wszystkim żołnierzy i leśników. Trudny program rozwoju łowiska realizowały kolejne pokolenia myśliwych.

hejnal 1
Obecnie koło „Hejnał” zrzesza 36 myśliwych - 31 z nich posiada uprawnienia selekcjonerskie. Prowadzą całoroczne dokarmianie zwierzyny w paśnikach, a ponadto uprawiają poletka łowickie. Wykonali też liczne lizawki, gdzie wkładane są bryłki soli dla zwierzyny polnej. Zabiegi hodowlano-ochronne, które są prowadzone w łowisku, pozwalają zachować dobre stany zwierzyny. W bogatych w bukiew i żołędzie lasach chętnie znajdują ostoję dziki, jelenie, sporo jest saren, lisów, kun, a także zwierzyny drobnej - bażantów, zajęcy, kaczek czy gołębi grzywaczy.

Aktualnie pod opieką koła „Hejnał” jest około 8 tysięcy hektarów lasów, łąk i pól, głównie w gminach Tuchów, Gromnik i Ryglice. Prowadzą nie tylko gospodarkę łowiecką, ale także rybacką. Dzierżawią trzy stawy od samorządu w Ryglicach, które przy dużym udziale myśliwych zostały zagospodarowane i stworzyły solidne podstawy finansowe koła. To właśnie w dużej mierze dzięki dochodom uzyskiwanym ze sprzedaży karpi, udało się wybudować domek myśliwski w uroczysku Uniszowa, który jest chlubą i wizytówką koła. Co roku organizowane są przez KŁ „Hejnał” polowania hubertowskie, wigilijne i noworoczne.

hejnal 2
W trakcie uroczystości jubileuszowej w Zalasowej koło „Hejnał” przyjęło nowy sztandar. Zaproszeni goście, w tym myśliwi z sąsiednich kół i przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego przypominali, że zamiłowanie do polowania jest tak stare, jak dzieje człowieka. Starosta Tarnowski Roman Łucarz zapewnił natomiast myśliwych, że samorząd powiatowy nadal prowadził będzie działania, aby w lasach utrzymywane były dobre stany zwierzyny. Już w przyszłym roku starostwo wyasygnuje więcej pieniędzy na zakup i wpuszczenie do lasów młodych bażantów.

Wręczono odznaczenia myśliwskie. Srebrnymi medalami uhonorowani zostali: Bogdan Płachno (prezes KŁ „Hejnał”), Andrzej Leń (łowczy) i Wojciech Jaher (sekretarz koła), a brązowymi Paweł Szarkowicz (skarbnik) i Tomasz Tyrka (myśliwy). Atrakcją myśliwskiej, jubileuszowej biesiady była degustacja dzika, ustrzelonego podczas niedawnego polowania.