dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Niezagrożony ośrodek w Zbylitowskiej Górze

dworek zbylitowska gora miniW Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyło się spotkanie ze spadkobierczyniami zespołu parkowo-pałacowego w Zbylitowskiej Górze, na terenie którego znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Spadkobierczynie - Anna Branny i Teresa Ślęzak wyraziły zadowolenie, w jakim stanie utrzymywana jest posiadłość. Zapewniały, że ich intencją nie jest rozwiązanie ośrodka. Wręcz przeciwnie - chcą, aby nadal prowadzona była tam hipoterapia i praca z niepełnosprawnymi.

Możliwe jest odkupienie nieruchomości przez Powiat Tarnowski. Najpierw jednak sąd musi zmienić właściciela w księgach wieczystych.

- Zrobione zostaną dwie niezależne wyceny i będziemy rozmawiać - twierdzi Starosta Tarnowski Roman Łucarz. - Poinformowałem, że wyasygnowanie całej kwoty w jednym roku raczej będzie trudne. W grę wchodzić będzie prawdopodobnie rozłożenie płatności na raty. Moje słowa przyjęte zostały ze zrozumieniem.

Powiat swoje inwestycje w ośrodek oszacował na przeszło 3 mln zł. Kwotę tę będzie chciał odliczyć od ogólnej wartości przeszło 3,5 hektarowego zespołu parkowo-pałacowego, jeśli będzie go odkupywał. Ponadto składany jest teraz wniosek do programu norweskiego na termomodernizację obiektu w Zbylitowskiej Górze. Jest to kwota miliona złotych, a dofinansowanie może wynieść 85 procent wartości inwestycji.

Żądanie wydania nieruchomości do 30 listopada bieżącego roku, które pojawiło się w niedawnym piśmie spadkobierczyń, zostało wycofane.

Przypomnijmy, że niedawno do Starostwa Powiatowego w Tarnowie dotarła decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianie właściciela nieruchomości w Zbylitowskiej Górze, na terenie której tarnowskie Starostwo prowadzi jeden z najlepszych w Polsce ośrodków hipoterapii, a także szkołę podstawową, gimnazjum i ośrodek przysposabiający do pracy dla młodzieży upośledzonej. Decyzja związana jest ze zwracaniem prawowitym właścicielom majątków, zabranych po II wojnie światowej przez komunistyczne państwo.