dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Powiat ma oddać teren z ośrodkiem hipoterapii w Zbylitowskiej Górze

dworek zbylitowska gora miniDo Starostwa Powiatowego w Tarnowie dotarła decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianie właściciela blisko 3,5 hektarowego zespołu dworsko-parkowego w Zbylitowskiej Górze, na terenie którego znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Decyzja ta związana jest ze zwracaniem prawowitym właścicielom majątków, zabranych po II wojnie światowej przez komunistyczne państwo. Obecni właściciele zespołu pałacowego w Zbylitowskiej Górze wystąpili o wydanie nieruchomości najdalej do dnia 30 listopada 2013 roku.

- Nie jestem przeciwnikiem oddawania majątków, które kiedyś bezprawnie odebrały władze PRL, te sprawy trzeba uregulować, ale Skarb Państwa nie może umywać rąk i pozostawiać samorządy same z tymi problemami - twierdzi Starosta Tarnowski Roman Łucarz. - Kolejne decyzje o zwrocie nieruchomości, które są w naszym władaniu, mogą wpędzić nas w poważne tarapaty finansowe. Nie mamy pieniędzy na odkupywanie działek i obiektów, w które w dodatku w ostatnich latach sporo inwestowaliśmy, unowocześniając szkoły, domy pomocy społecznej czy jak w przypadku Zbylitowskiej Góry, tworząc profesjonalny ośrodek hipoterapii.

Przypomnijmy, że Powiat Tarnowski zapłacił już za grunty w Zgłobicach, na których swoją siedzibę i bazę ma Powiatowy Zarząd Dróg. Prowadzi negocjacje w sprawie nieruchomości w Stróżach z Domem Pomocy Społecznej, która stała się własnością spadkobierców dawnych właścicieli tamtejszych dóbr. Toczą się sprawy o oddanie jeszcze innych działek, które utrzymuje i o które dba tarnowskie starostwo.

W zespole dworsko-parkowym w Zbylitowskiej Górze, który powiat ma teraz oddać, powstał jeden z najlepszych w Polsce ośrodków hipoterapii. Specjalistyczne zajęcia przez całą dobę z niepełnosprawnymi dziećmi i młodzieżą prowadzą wykwalifikowani instruktorzy i pedagodzy. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym pracują obecnie 32 osoby, które realizują z niepełnosprawnymi także programy unijne. Nie ma praktycznie możliwości, aby ośrodek przenieść w inne miejsce.

Władze starostwa zwróciły się o pomoc do parlamentarzystów, bo konieczność naprawienia błędów popełnianych przez komunistyczną władzę może na lata zablokować rozwój Powiatu Tarnowskiego, którzy w przyszłym roku obchodził będzie piętnastolecie powstania.