dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Samorząd i mieszkańcy Powiatu Tarnowskiego uczcili dziedzictwo września 1939 na ziemi tarnowskiej

bitwa radlowska 2013 mini7 i 8 września w Biskupicach Radłowskich oraz w Radłowie odbyły się uroczystości upamiętniające Bitwę Radłowską, która jest jednym z największych wrześniowych bojów w naszej części Małopolski. Starosta Tarnowski Roman Łucarz podczas uroczystości patriotycznych na cmentarzu parafialnym w Radłowie podkreślił, iż jest to nasze wspólne dziedzictwo i musimy przekazać je młodemu pokoleniu Polaków, tak aby w przyszłości również i ono w podobny sposób oddawało hołd bohaterom wrześniowych bojów o wolną Polskę.

Uroczystości w Radłowie rozpoczęły się od wspólnego wymarszu uczestników uroczystości z rynku na plac przed pomnikiem Bohaterów Września 1939 roku. W tym miejscu odśpiewana została „Rota” oraz złożone symboliczne wiązanki kwiatów od władz i społeczności Radłowa. Monument powstał w 2003 roku, w miejscu dawnej szkoły powszechnej w Radłowie, która została spalona przez oddziały niemieckie wraz z polskimi żołnierzami podczas walk 8 września 1939 roku.

bitwa radlowska 2013 3
Główne uroczystości 74. rocznicy Bitwy Radłowskiej odbyły się na cmentarzu parafialnym w Radłowie, w kwaterze żołnierzy Armii „Kraków”. Ich pierwszą część stanowiła polowa msza święta, celebrowana przez proboszcza radłowskiej parafii ks. Janusza Maziarkę.

bitwa radlowska 2013 2
Część oficjalną rozpoczęło powitanie gości i uczestników obchodów, którego dokonali ich gospodarze - Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka. Przemawiając do zebranych Starosta Tarnowski stwierdził: W takim miejscu, podczas tej uroczystości chcę przytoczyć słowa błogosławionego Papieża - Polaka, Jana Pawła II: „Naród, który nie pamięta swojej historii nie wart jest przeżycia”. Dzisiaj dajemy dowód na to, że Polacy chcą pamiętać i pamiętają o swojej historii, o swoich obrońcach, o ofierze, jaką przyszło im złożyć za wolność narodu i niepodległość państwa.

bitwa radlowska 2013 4
Z kolei uczestnik wrześniowych walk, żołnierz 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej - płk Zdzisław Baszak podzielił się z uczestnikami uroczystości swoimi wspomnieniami z okresu września 1939 roku. - Pogoda i aura była wówczas taka sama. To przywołuje na myśl wspomnienia tamtych dni - wspominał płk Baszak.

bitwa radlowska 2013 5
Na dalszą część ceremonii złożyło się odczytanie apelu pamięci, salwa honorowa oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem na radłowskim cmentarzu. Natomiast rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39 prezentowali uzbrojenie żołnierzy polskich z września 1939 roku w parku przed Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie.

bitwa radlowska 2013 6
bitwa radlowska 2013 8
bitwa radlowska 2013 9
bitwa radlowska 2013 11
W obchodach uczestniczyła kampania honorowa wystawiona przez 5. Batalion Dowodzenia im. Gen. Stanisława Hallera z garnizonu krakowskiego.

bitwa radlowska 2013 7
Wśród gości przybyłych na uroczystości 74. rocznicy Bitwy Radłowskiej obecni byli między innymi parlamentarzyści: Michał Wojtkiewicz, Edward Czesak i Włodzimierz Bernacki, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, delegacja z Białorusi, Rejonu Nieśwież - partnera zagranicznego Powiatu Tarnowskiego z Ivanem Krupko - Przewodniczącym Rejonowego Komitetu Wykonawczego w Nieświeżu na czele, a także liczna delegacja samorządu i społeczeństwa Miasta i Powiatu Pszczyńskiego.

bitwa radlowska 2013 10