dzisiaj jest: 16 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

Ruszył największy program edukacyjny w historii powiatu

inauguracja projektu edukacyjnego miniTo jest największy projekt edukacyjny w historii Powiatu Tarnowskiego i jeden z największych tego typu, realizowanych obecnie w kraju. Na program kompleksowego wspomagania szkół i przedszkoli Starostwo pozyskało przeszło 4,3 mln zł. Obejmie wszystkie gminy w powiecie i wszystkie typy placówek oświatowych - od przedszkoli do szkół ponadgimnazjalnych.

Inauguracja programu „Bezpośrednie wspomaganie szkół poprzez kompleksowe doskonalenie nauczycieli - drogą do sukcesu edukacyjnego uczniów Powiatu Tarnowskiego”, odbyła się w sali konferencyjnej Starostwa. Oprócz osób, które będą pracować przy realizacji projektu, wzięli w niej również udział przedstawiciele gminnych samorządów, władze powiatu oraz goście specjalni - Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski i Poseł RP Urszula Augustyn.

inauguracja projektu edukacyjnego 1
Starosta Tarnowski Roman Łucarz powiedział, że jest to projekt złożony i trudny w realizacji, gdyż obejmie przeszło150 szkół i przedszkoli, a z różnych form wspomagania i doskonalenia swoich kwalifikacji skorzysta przeszło 2 tysiące nauczycieli. - Mamy jednak szereg atutów, które dają nam pewność, iż podołamy organizacyjnie i merytorycznie jego wdrożeniu - mówił Starosta. - Dysponujemy wysokiej klasy kadrą zarządzającą oświatą, liczymy na pomoc i współpracę z samorządami gminnymi, ponadto zatrudniamy Szkolnych Organizatorów Rozwoju Edukacji.

inauguracja projektu edukacyjnego 2
Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Karciński, który osobiście będzie uczestniczył w tym projekcie, bo jest także nauczycielem i dyrektorem szkoły w Gromniku podkreślał, że edukacja młodzieży jest jednym z najważniejszych zadań, realizowanych przez samorząd powiatowy. - Mając to na uwadze, a także realia środowiska wiejskiego, Starostwo w ramach swojej strategii oświatowej podjęło szereg działań dotyczących wzrostu kwalifikacji kadry pedagogicznej oraz zorganizowania systemu doskonalenia zawodowego nauczycieli. Przykładem jest utworzenie pierwszego w Polsce powiatowego ośrodka doradztwa metodycznego, jakim jest Samorządowe Centrum Edukacji. To właśnie merytoryczne działania tego ośrodka, które są na bardzo wysokim poziomie, dały nam doświadczenie i pewność, że należy w oparciu o niego podjąć się opracowania i wdrożenia projektu zakładającego bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół - stwierdził.

Przewodniczący przypomniał, że w zakresie edukacji Powiat Tarnowski jest jednym z liderów w Małopolsce w pozyskiwaniu środków z programów unijnych. W latach 1999-2013 Wydział Edukacji opracował i wdrożył 91 programów o wartości przeszło 17 mln zł.

- Obecny projekt jest szczególnie ważny, gdyż ma na celu poprawę jakości systemu doskonalenia nauczycieli. Odchodzi od okazjonalnych, jednorazowych i niepowiązanych ze sobą form pomocy,   do kompleksowego świadczenia usług na rzecz zarówno pojedynczych nauczycieli, jak i szkoły jako całości - uważa Zbigniew Karciński.

inauguracja projektu edukacyjnego 3
Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski został przez Starostę Romana Łucarza uhonorowany najwyższym powiatowym odznaczeniem - Groszem Ziemskim Tarnowskim. Władze powiatu podziękowały również Poseł Urszuli Augustyn za „skuteczne i konsekwentne wsparcie, udzielane od wielu lat samorządowi powiatu tarnowskiego w działaniach na rzecz rozwoju edukacji”. Szczególnie dziękowano Urszuli Augustyn za to, że wsparła starania o pozyskanie unijnych pieniędzy na największy projekt edukacyjny w historii powiatu.

inauguracja projektu edukacyjnego 4
Szkolnym Organizatorom Rozwoju Edukacji, których w sumie jest 21, wręczono specjalne certyfikaty.

inauguracja projektu edukacyjnego 5
Przypomnijmy, że program potrwa do 30 czerwca 2015 roku. Form wspomagania, z których szkoły i przedszkola będą mogły skorzystać jest naprawdę wiele. Warsztaty, szkolenia, konsultacje czy wykłady to tylko niektóre propozycje z szerokiej oferty.

inauguracja projektu edukacyjnego 6