dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Siła fasolowej marki

swieto fasoli 2013 00 miniOstatni weekend wakacji upłyną pod znakiem fasoli, dzięki zakliczyńskiemu Świętu Fasoli, które już po raz czternasty zostało zorganizowane przez Burmistrza Zakliczyna Jerzego Soskę, Starostę Tarnowskiego Romana Łucarza oraz Zakliczyńskie Centrum Kultury. Pomimo niedzielnego deszczu publiczność dopisała i licznie uczestniczyła w przygotowanych przez organizatorów atrakcjach. W niedzielę najwięcej uczestników imprezy zgromadził koncert zespołu „Baciary”, natomiast w sobotę publiczność bawiła się podczas występu zespołu „Pyrek Band”.

Nie ma siły na fasolowe święto w Zakliczynie i nawet deszcz nie był w stanie pokrzyżować planu imprezy. Tak było 1 września podczas finału XIV edycji Święta Fasoli na Kompleksie Rekreacyjno-Sportowym w Zakliczynie - rekordowa liczba stoisk z produktami i potrawami regionalnymi, gdzie królowała oczywiście fasola „Piękny Jaś”, wiele atrakcji kulturalnych, występy zespołów folklorystycznych, koncert bardowski Patrycji i Apolinarego Polka w związku z przypadającą 74. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

swieto fasoli 2013 01Galę oficjalną poprowadzili wspólnie Starosta Roman Łucarz i Burmistrz Jerzy Soska. Podczas gali głos zabrali parlamentarzyści: Michał Wojtkiewicz i Urszula Augustyn oraz burmistrz Jászfényszaru Marta Czéglédi z Węgier. Prezes LGD Dunajec - Biała ogłosił wyniki konkursu „Bohater lokalny 2013” - tytuł ten przypadł Stanisławowi Socha - rzeźbiarzowi z Faściszowej. Z kolei prezes SPON „Bez barier” ogłosił listę stypendystów Stowarzyszenia i wręczył uzdolnionym uczniom czeki stypendialne. Uczestnicy imprezy oprócz specjałów kulinarnych i artystycznych mogli otrzymać za darmo, wydaną przez zakliczyńską Bibliotekę, monografię miejscowości autorstwa Roberta Bogusza. Jedną z gwiazd imprezy był publicysta i dziennikarz Leszek Mazan. Trzeba zaznaczyć, że Święto Fasoli zaczęło się 31 sierpnia w godzinach popołudniowych i podczas „Festynu w Fasolandii” z zespołem Pyrek Band bawili się zgodnie starsi i młodsi. Po raz pierwszy w czternastoletniej historii święta, do samego końca nie zabrakło głównej jego bohaterki - fasoli. Jedna z najważniejszych i najstarszych w regionie imprez promujących produkt lokalny została zorganizowana wspólnie z Województwem Małopolskim.

swieto fasoli 2013 02- Samorząd Powiatu Tarnowskiego od lat stara się aktywnie włączyć w promocję produktów regionalnych, wytwarzanych przez naszych lokalnych producentów. Przykładem takich działań jest tegoroczna edycja Konkursu „Na Najlepszy Produkt Ziemi Tarnowskiej”. Warto przypomnieć i podkreślić, iż w kategorii produkt żywnościowy - danie regionalne zwyciężyło „Ciasto Fasolowe” - zgłoszone do uczestnictwa w konkursie przez Lokalną Grupę Działania Dunajec Biała”. Jest to przykład niezwykłej pomysłowości i kreatywności producentów produktów regionalnych z Gminy Zakliczyn, a jednocześnie dowód na to jakie spektrum możliwości daje w tym zakresie fasola. - zaznaczył w swoim wystąpieniu Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

swieto fasoli 2013 03