dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Otwarcie Ogrodu Hortiterapii i 75. urodziny Prymasa

jadowniki miniStarosta Tarnowski Roman Łucarz i Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach uczestniczyli w uroczystości otwarcia Ogrodu Hortiterapii przy Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych. Wzięli również udział we Mszy św. z okazji 75. rocznicy urodzin pochodzącego stamtąd abp Józefa Kowalczyka, obecnego Prymasa Polski.

Teren pod ośrodek hortiterapii, za symboliczną złotówkę, przekazała gmina Wietrzychowice. Pieniądze na jego urządzenie pozyskano z Unii Europejskiej za pośrednictwem „Zielonego Pierścienia Tarnowa”.Ogród podzielony został m.in. na strefy wzroku, dotyku i węchu. Na 65 arach posadzono kwiaty, drzewa i krzewy. Powstały alejki spacerowe, jest też fontanna. Znajdują się pola doświadczalne, na których pacjenci ośrodka będą mogli uprawiać grządki i obserwować wzrost roślin. Wszystko dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

jadowniki
Ogród służył będzie przede wszystkim rehabilitacji dzieci i osób przebywających w ośrodku, ale także dostępny będzie dla wszystkich innych, którzy tam przyjadą. Podobnie jak cały ośrodek, powstał z inicjatywy pochodzącego z Jadownik Mokrych abp Józefa Kowalczyka. Właśnie obecny Prymas Polski i Metropolita Gnieźnieński uroczyście otworzył i poświęcił ogród.Uroczystość połączona była też ze świętowaniem przez abp Kowalczyka swoich 75. urodzin. W intencji Prymasa modlili się mieszkańcy Jadownik Mokrych oraz samorządowcy z naszego regionu, w tym Starosta Roman Łucarz, a Eucharystię z tej okazji koncelebrował Biskup Tarnowski Andrzej Jeż oraz około trzydziestu kapłanów.

W homilii abp Kowalczyk powiedział, że przez całe życie starał się wiernie i z pełnym oddaniem realizować zadania, które Pan Bóg przed nim stawiał. Podkreśli również, że nigdy nie wstydził się swoich korzeni i pochodzenia. - Zostało to wyrażone w moim herbie biskupim poprzez pług i krzyż. Gdy tylko mogłem, odwiedzałem rodzinne strony i nawiedzałem mój parafialny kościół, by z wiarą, nadzieją i miłością powierzać Niepokalanemu Sercu Maryi siebie samego i wszystkie ważne sprawy Kościoła w Polsce - stwierdził.

W dniu swoich 75. urodzin dziękował Bogu za wszelkie łaski, jakimi został obdarzony w ciągu całego życia. - Czynię to właśnie tu - w miejscu, gdzie przyszedłem na świat, gdzie spędziłem dzieciństwo, gdzie uczęszczałem do szkoły podstawowej i przyjmowałem sakramenty święte, gdzie na pobliskim cmentarzu spoczywają moi rodzice i tylu bliskich mi ludzi, z którymi dzieliłem dolę i niedolę codziennego zmagania się o chleb powszedni, gdzie odprawiłem mszę świętą prymicyjną jako kapłan i pierwszą jako biskup, gdzie dziękowałem Bogu za 25 i 50 lat mojego kapłaństwa - mówił Jubilat.

jadowniki 2
Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach wręczyli dostojnenu jubilatowi okolicznościowy prezent od samorządu Powiatu Tarnowskiego. Natomiast Starosta Tarnowski w liście okolicznościowym, skierowanym do Prymasa napisał: - Pełniąc odpowiedzialne funkcje i stanowiska w Kościele Katolickim, między innymi Nuncjusza Apostolskiego w Polsce oraz Prymasa i Metropolity Gnieźnieńskiego, był Ksiądz Prymas świadkiem, uczestnikiem i współtwórcą historii Kościoła i Polski ostatnich kilkudziesięciu lat. To szczególne powołanie i misja, którą Ksiądz Prymas zawsze wykonywał odpowiedzialnie, mając za myśl przewodnią zarówno dobro ogółu, jak i pojedynczego człowieka. Dla nas - mieszkańców Powiatu Tarnowskiego - symbolem tej szczególnej troski Księdza Prymasa o dobro bliźnich pozostanie Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży w Jadownikach Mokrych. Za inicjatywę jego utworzenia i lata wspierania działalności, składamy Księdzu Prymasowi wyrazy wdzięczności.

jadowniki 3