dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Dożynki i... po dożynkach - galeria

dozynki 2013 miniPiętnaście gmin Powiatu Tarnowskiego uczestniczyło w Powiatowym Przeglądzie Wieńca Dożynkowego, który odbył się podczas jubileuszowych - XV Dożynek Powiatu Tarnowskiego. Wszystkie wieńce były przepiękne i jury dopiero po długich naradach zdecydowało, że zwycięzcami w kategorii wieńca współczesnego są wieńce, zaprezentowane przez grupy wieńcowe z gminy Tarnów i Wietrzychowic, a w kategorii wieńca tradycyjnego najwyżej ocenione zostały wieńce z gminy Ryglice i Radłów.

XV Dożynki Powiatu Tarnowskiego, których gospodarzem w tym roku był Radłów, przeszły do historii. Po mszy św. w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela, uczestnicy uroczystości przeszli na stadion LUKS Radłovia. Tam odbyła się część oficjalna, którą swoją obecnością zaszczyciło wielu zaproszonych gości - m.in. Prokurator Generalny Andrzej Seremet, Posłowie Urszula Augustyn, Edward Czesak, Michał Wojtkiewicz, Józef Rojek i Jan Ziobro, Członkowie Zarządu Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela i Stanisław Sorys, Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała oraz wójtowie i burmistrzowie z gmin Powiatu Tarnowskiego. Obecni byli też Węgrzy z partnerskiego Szolnok – Wojewoda Sandor Kovacs i Wicewojewoda Zsoltan Borbas. Przywieźli mąkę, z której w piekarni Jana Błaszkiewicza upieczony został chleb przyjaźni polsko-węgierskiej. Oficjalnej delegacji węgierskiej towarzyszyli też dziennikarze z lokalnej telewizji z Szolnoka.

Dziękowano rolnikom za pracę przy żniwach i dbałość o to, aby plony były jak największe, bo dzięki temu przez cały rok nie będzie brakować chleba w naszych domach. - Trzeba dbać o rolników, nie można spychać ich na margines – apelował poseł Michał Wojtkiewicz, a poseł Edward Czesak życzył pracującym na roli, by rządzący zawsze podejmowali jak najlepsze dla nich decyzje.

dozynki 2013 relacja 1

Stanisław Sorys przypomniał, że samorząd wojewódzki dał pieniądze na urządzenie w Małopolsce 25 profesjonalnych targowisk, by rolnicy mieli gdzie sprzedawać płody rolne. - Taka sprzedaż bezpośrednia jest najkorzystniejsza dla producenta. Stwarza też możliwość powstania nowych miejsc pracy - przekonywał. Pozdrowienia dla rolników od mieszkańców Tarnowa przekazał prezydent Ryszard Ścigała. - Życzę obfitości plonów w latach następnych, bo to jest ważne także dla miasta - mówił.

dozynki 2013 relacja 2
Podczas Dożynek wręczone zostały nagrody dla laureatów Konkursu „Na Najlepszy Produkt Ziemi Tarnowskiej 2013”.

dozynki 2013 relacja 3
15 gmin zgłosiło w tym roku swoje reperzentacje z wieńcami do Powiatowego Przeglądu Wieńca Dożynkowego. Jury miało trudny orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie wieńce były przepiękne. Ostatecznie zdecydowało, że w kategorii wieńca współczesnego nie przyzna trzeciej nagrody, były natomiast dwa pierwsze miejsca. Najwyżej oceniono wieńce z gminy Tarnów i Wietrzychowice. Druga nagroda przypadła grupie wieńcowej z Wierzchosławic.

dozynki 2013 relacja 4
W kategorii wieńca tradycyjnego pierwsze miejsca otrzymały wieńce z gmin Ryglice i Radłów, drugie z gmin Ciężkowice i Szerzyny, a trzecie z gmin Pleśna i Żabno.

Po odczytaniu werdyktu jury, Wicestarosta Mirosław Banach powiedział, że w tym roku poziom konkursu był naprawdę wysoki. - Wieńce powstały z wykorzystaniem wszystkich rodzajów zbóż, a ponadto ziół, warzyw, owoców, a nawet ciastek - zauważył Wicestarosta.

dozynki 2013 relacja 5
Starosta Roman Łucarz dziękował wszystkim, którzy mieli udział w powstaniu tak ładnych wieńców. - Kosztowały wiele pracy. Gratuluję, bo są wspaniałe - stwierdził Starosta.

dozynki 2013 relacja 7Pod koniec dnia były występy zespołów regionalnych i tanecznych, jako gwiazda wieczoru wystąpił zespół „Bubliczki”, na niebie rozbłysnęły sztuczne ognie.

dozynki 2013 relacja 8Burmistrzowi Radłowa Zbigniewowi Mączce i wszystkim, którzy organizowali tegoroczne powiatowe święto plonów, należą się duże słowa uznania i gratulacje, bo dożynki były... wspaniałe!

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria