dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Jamna po raz kolejny symbolem pojednania

odpust jamna 2013 mini15 sierpnia na Jamnej odbyły się obchody Święta Pojednania i Odpustu Jamneńskiego. Na ich program złożyła się ceremonia na placu przed pomnikiem upamiętniającym poległych partyzantów i mieszkańców Jamnej. Centralną częścią obchodów była odpustowa Msza Św., celebrowana przez dominikanina Ojca Jana Górę, po której uczestnicy uroczystości udali się na festyn integracyjny.

odpust jamna 2013 2
- Przesłaniem tych uroczystości jest pojednanie. Chodzi tu przede wszystkim o pojednanie pomiędzy narodami. Pomysł ten zrodził się na kanwie dziedzictwa I wojny światowej, czyli cmentarzy wojennych Wielkiej Wojny, które rozsiane są licznie po Powiecie Tarnowskim oraz także Ziemi Zakliczyńskiej. Spoczywają na nich wiecznym snem obok siebie żołnierze różnych narodowości oraz religii. Pojednała ich śmierć i wieczność. To przesłanie do nas współczesnych, aby dążyć do przebaczenia - nie zapomnienia ale przebaczenia - przypomniał w swoim wystąpieniu Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach.

odpust jamna 2013 1
W części oficjalnej przemawiali również: O. Jan Góra, Burmistrz Zakliczyna Jerzy Soska, Wiceprezydent Tarnowa Krystyna Latała oraz w imieniu środowiska kombatantów płk Jerzy Pertkiewicz, żołnierz Batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Część oficjalną uroczystości zakończyło złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów przy jamneńskim pomniku.

odpust jamna 2013 4
odpust jamna 2013 5
Po odpustowej Mszy Św. odbył się festyn, podczas którego nie zabrakło zabaw integracyjnych oraz wspólnego wykonania Poloneza na jamneńskich łąkach. Serwowana była również grochówka Starosty Tarnowskiego.
W czasie Święta Pojednania i Odpustu Jamneńskiego Ośrodek Duszpatserski Ojców Dominikanów na Jamnej jest miejscem, do którego przybywają turyści między innymi z Poznania, Wrocławia, Krakowa, Bydgoszczy i Warszawy. W tegorocznych uroczystościach uczestniczyli również Parlamenatarzyści: Urszula Augustyn, Michał Wojtkiewicz oraz Wicemarszałek Małopolski Roman Ciepiela.

odpust jamna 2013 6