dzisiaj jest: 16 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Obchody Święta Wojska Polskiego w Tarnowie i Powiecie Tarnowskim

swieto wojska polskiego 2013 mini15 sierpnia to dzień obchodzony jako Święto Wojska Polskiego, na pamiątkę zwycięstwa nad Armią Czerwoną w Bitwie Warszawskiej, wprowadzony przez ustawodawcę, jako wolny od pracy, ze względu na przypadające w tym dniu liturgiczne święto Wniebowzięcia Matki Bożej. Regionalne obchody tego święta odbyły się w Tarnowie, a ich centrum były dwa pomniki: Wincentego Witosa oraz

Grób Nieznanego Żołnierza. Natomiast w podtarnowskiej Woli Rzędzińskiej można było zobaczyć pokazy kawaleryjskie i wziąć udział w imprezie patriotycznej, którą zorganizował wspólnie Starosta Tarnowski Roman Łucarz z Wójtem Gminy Tarnów Grzegorzem Koziołem.

W Tarnowie uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 przy pomniku Wincentego Witosa, który w okresie wojny polsko-bolszewickiej pełnił funkcję Premiera tak zwanego Rządu Obrony Narodowej. W samo południe rozpoczęła się Msza Św. w tarnowskiej Bazylice Katedralnej, po której uczestnicy obchodów udali się ulicą Wałową pod Grób Nieznanego Żołnierza. Na ceremonię złożyło się odegranie hymnu państwowego, wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci oraz wiązanka pieśni patriotycznych. Podczas tych uroczystości Zarząd Powiatu Tarnowskiego reprezentował Józef Lazarowicz, Członek Zarządu Powiatu.

swieto wojska polskiego 2013 2
swieto wojska polskiego 2013 4
W Woli Rzędzińskiej z okazji obchodów 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej, określanej mianem „Cudu nad Wisłą”, lokalne grupy rekonstrukcji historycznej zaprezentowały widowisko plenerowe. Składała się na nie m.in. konna szarża 8. Pułku Ułanów Księcia Poniatowskiego, kozaków w służbie bolszewickiej czy kawalerzystów w mundurach z 1920 roku. Żołnierze przedstawili mundury, broń, umiejętności i wyposażenie. Strzelali też z repliki ciężkiego karabinu maszynowego – CKM-u. Wcześniej ze Zgłobic przez Koszyce Wielkie i Tarnów do Woli Rzędzińskiej przejechał szwadron 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Tarnowie ułani złożyli kwiaty.

swieto wojska polskiego 2013 1
- Nasz przemarsz przez Tarnów, chwila zadumy nad Grobem Nieznanego Żołnierza i pokaz kawaleryjski na boisku w Woli Rzędzińskiej to nie tylko oddanie hołdu polskim żołnierzom - uczestnikom wojny polsko-bolszewickiej, lecz także żywa lekcja historii, którą dedykujemy przede wszystkim młodemu pokoleniu -
podkreślił szef zgłobickiej sekcji 8. Pułku Ułanów Mariusz Godek.

 

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt