dzisiaj jest: 18 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Ojciec Jan Góra opowiadał w Starostwie o Odpuście Jamneńskim oraz idei powiązania Jamnej ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie

konferencja z ojcem gora 2013 mini14 i 15 sierpnia Ośrodek Duszpasterski na Jamniej ponownie stanie się centrum Powiatu Tarnowskiego, za sprawą odbywających się tam uroczystości Święta Pojednania i Odpustu Jamneńskiego. Osobą, która nadaje duchowy ton tym obchodom jest Duszpasterz Ruchu Lednickiego - O. Jan Góra OP. W dniu wczorajszym mówił on o tegorocznym święcie na Jamnej podczas konferencji

prasowej w Starostwie Powiatowym w Tarnowie, w której uczestniczyli również Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach.

- Z entuzjazmem przyjeżdżamy na Jamną i chcemy podtrzymać tradycję Świąt Pojednania - mówił Ojciec Jan Góra. - Ale nie stoimy w miejscu. Pierwszą nowością w tym roku jest zaproszenie księdza Manfreda Deselersa, Niemca przebywającego w Oświęcimiu, który mówi kazania w języku polskim, ażeby on w tym miejscu modlił się z nami oraz przeprosił ludzi za wydarzenia i czas okupacji. To jest bez wątpienia krok do przodu w tej odwadze zbliżenia i pojednania. Naturalnie, że pamiętamy również o I wojnie światowej, o liturgicznym święcie Wniebowzięcia, ale nas interesuje dzisiaj pojednanie. Manfred Deselers będzie miał kazanie i będzie odprawiał z nami Mszę świętą. Drugą nowością jest Wieczór Romana Brandstaettera, który odbędzie się 14 sierpnia z udziałem pisarza Jana Grzegorczyka. Będzie on opowiadał o tym wybitnym tarnowianinie.

konferencja z ojcem gora 2013 2
Starosta Tarnowski Roman Łucarz zwrócił się za pośrednictwem mediów lokalnych i regionalnych z zaproszeniem mieszkańców Powiatu Tarnowskiego do uczestnictwa w uroczystościach jamieńskich. - Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich mieszkańców powiatu, aby przybyli licznie ze swoimi rodzinami. Pogoda zapowiada się wspaniała, więc myślę, że te uroczystości, jak co roku będą przebiegały we wspaniałej, rodzinnej, katolickiej i sympatycznej atmosferze - podkreślił Starosta.

- To święto zostało zaproponowane blisko 10 lat temu przez Ojca Jana Górę w związku z cmentarzami wojennymi z I wojny światowej i symbolicznym pojednaniem tych wszystkich, którzy na nich spoczywają - przypomniał Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach. W tym roku jest jeszcze nowa sytuacja, czyli sprawa tak zwanej rzezi wołyńskiej. I w tym kontekście pojawia się sprawa pojednania polsko-ukraińskiego. Tą sprawę należy rozwiązać, tak jak to zostało zaproponowane właśnie 10 lat temu, w związku z pojednaniem z tymi narodami, których przedstawiciele spoczywają na tych cmentarzach wojennych - zaznaczył Wicestarosta.

konferencja z ojcem gora 2013 3
Podczas konferencji narodziła się również idea, aby wykorzystać Jamną w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w 2016 roku w Krakowie. - Można na Jamnej zrobić świetne obozowisko rekolekcyjne, dlatego, że Światowe Dni Młodzieży są rozparcelowane. Są miejsca przygotowujące młodzież do tego centralnego spotkania - zaznaczył Ojciec Góra, który jednocześnie dodał: Już od dzisiaj, od teraz trzeba będzie traktować Jamną jako poligon tego dużego spotkania. Będziemy uczyć się aprowizacji, logistyki w większym zakresie niż dotychczas oraz przygotowania ideowego. Już dzisiaj trzeba zastanawiać się jak ściągnąć mistycznie i symbolicznie Papieża Franciszka na Jamną.

Ramowy program uroczystości Święta Pojednania i Odpustu Jamneńskiego przedstawia się następująco:

14 sierpnia 2013 r. (środa)
- godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego
- godz. 15.30 Misterium - Radosny Pogrzeb Matki Boskiej
- godz. 19.00 Msza święta

15 sierpnia 2013 r. (czwartek)
- godz. 10.15 do 10.45 Plac kościelny - pomnik upamiętniający poległych partyzantów i mieszkańców wsi Jamna
- Hymn państwowy
- Wystąpienie Starosty Tarnowskiego
- Modlitwa za poległych żołnierzy, złożenie kwiatów
- godz. 11.00 - 12.15 Msza Św. polowa w intencji poległych żołnierzy (Msza odpustowa)
- godz. 12.30-15.00 Polonez na łące. Zabawa integracyjna, jarmark i piknik jamneński, koncerty zespołów