dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Nabór wniosków na projekty związane z przeciwdziałaniem suszy hydrologicznej

logo wfosigw krakow miniWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłosił nabór wniosków na zadania związane z przeciwdziałaniem skutkom suszy hydrologicznej. Środki przeznaczone na dofinansowanie tego rodzaju przedsięwzięć są dedykowane przede wszystkim gminom, na terenie których wystąpiła susza hydrologiczna, szczególnie z terenu powiatów:

tarnowskiego, gorlickiego i wadowickiego.

Problem suszy hydrologicznej był tematem międzynarodowej konferencji naukowej pt. Możliwości wykorzystania zasobów wodnych na obszarze Karpat, zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie 9 listopada 2012 roku. W ubiegłym roku zjawisko to dotknęło zwłaszcza południową część Powiatu Tarnowskiego, gdzie susza doprowadziła do poważnego ograniczenia zasobów wody pitnej. Jednak problem ten dotyczy całego obszaru Karpat, gdzie występują podobne warunki hydrologiczne, a liczne powierzchniowe źródła wody pitnej są wykorzystwane w sposób niekontrolowany. Wśród wykładowców konferencji znaleźli się wybitni naukowcy z AGH, parlamentarzyści i samorządowcy. Partnerem tego wydarzenia był miedzy innymi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Wnioski i doświadczenia z tej konferencji, zorganizowanej przez Powiat Tarnowski, przyczyniły się do szerszego zainteresowania się tą tematyką zarówno wśród specjalistów, jak i zwrócenia na nią uwagi opinii publicznej. Jej konsekwencją są również środki finasowe, które Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przeznacza w bieżącym roku na zadania mające na celu przeciwdziałanie skutkom suszy hydrologicznej. Wnioskodawcami mogą być gminy z terenu Województwa Małopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Powiatu Tarnowskiego, Gorlickiego i Wadowickiego. Dofinasowanie ma postać dotacji w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych zadania brutto i pożyczki bez możliwości umorzenia, na pozostałą część kosztów kwalifikowanych netto. Termin przyjmowania wniosków przez WFOŚiGW w Krakowie upływa 19 sierpnia 2013 roku. Stosowne dokumenty można pobrać ze strony internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.