dzisiaj jest: 28 marca 2024 r.   ::    imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

O środkach UE dla przedsiębiorczości na konferencji w Starostwie Powiatowym

konferencja marszalkowski w starostwie mini29 lipca w Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyła się konferencja zorganizowana przez Członka Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisława Sorysa, dotycząca wsparcia przedsiębiorczości w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 ze szczególnym uwzględnieniem subregionu tarnowskiego. Poprzedziło ją spotkanie organizatora

z dziennikarzami mediów regionalnych i lokalnych, w którym uczestniczył także Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach.

Celem konferencji było przedstawienie rezultatów wdrażania MRPO, zaprezentowanie projektów wybranych przez Zarząd Województwa Małopolskiego do dofinasowania oraz przedstawienie założeń regionalnego programu operacyjnego w przyszłej perspektywie finansowej 2014-2020. Służyła ona także wymianie informacji i doświadczeń w zakresie inicjatyw związanych ze wsparciem rozwoju działalności gospodarczej na terenie subregionu tarnowskiego.

konferencja marszalkowski w starostwie 2

Podczas spotkania z dziennikarzami mediów regionalnych i lokalnych Członek Zarządu Województwa Małopolskiego dr Stanisław Sorys zaznaczył, iż konferencja została zorganizowana między innymi dlatego, że o środkach UE przeznaczonych dla samorządów mówi się bardzo dużo, natomiast mało jest informacji i promocji projektów, przeznaczonych dla przedsiębiorców, a tych w sumie w subregionie tarnowskim jest ponad 300. - Chcemy o tym mówić, gdyż w kolejnej perspektywie finansowej takich środków będzie zdecydowanie więcej - o ponad 35%. Środki te będą przede wszystkim dedykowane projektom ukierunkowanym na nowoczesne technologie, na komercjalizację badań naukowych oraz na promowanie i rozwój przedsiębiorczości - podkreślił Stanisław Sorys.
Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach zaznaczył, że Powiat Tarnowski należy do powiatów najmniej nasyconych pod względem gospodarczym. - Chcemy dać przedsiębiorcom jak najwięcej informacji, tak aby mogli uczestniczyć w podziale środków unijnych, po to by mieli możliwość unowocześniać i zwiększać produkcję a tym samym stawać się konkurencyjnymi na rynku krajowym i europejskim. Te środki powinny zostać w subregionie tarnowskim jak najlepiej wykorzystane - dodaje Wicestarosta.
Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Rafał Solecki zauważył, iż spośród projektów, wybranych do dofinasowana przez MCP z terenu subregionu tarnowskiego, najwięcej pochodzi z Powiatu Tarnowskiego. - Na 307 projektów wybranych do dofinasowania aż 131 to są przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją dzielność na terenie Powiatu Tarnowskiego. To jest kwota ponad 51 mln zł. Na drugim miejscu jest miasto Tarnów, dalej powiaty brzeski i dąbrowski - poinformował Dyrektor MPC.

konferencja marszalkowski w starostwie 3