dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

100-lecie urodzin Władysława Nowaka, żołnierza 5. Pułku Strzelców Konnych i Armii Krajowej

100 wladyslawa nowaka 01 miniW dniu dzisiejszym 100-lecie urodzin obchodził kapitan Władysław Nowak, żołnierz 5. Pułku Strzelców Konnych, jednostki kawaleryjskiej II RP oraz Armii Krajowej. W domu dostojnego jubilata w Żabnie honory oddali mu przedstawiciele Wojska Polskiego oraz samorządowcy, wśród których był Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach. Obecni byli również gen. Józef Nasiadka, ppłk Zbigniew

Skurnowicz, płk Zbigniew Radoń oraz Burmistrz Miasta i Gminy Żabno Stanisław Kusior.

Władysław Nowak jest ostatnim żyjącym żołnierzem 5. Pułku Strzelców Konnych, który przed wojną stacjonował w Tarnowie, a następnie w Dębicy. W okresie okupacji walczył w szeregach Armii Krajowej. Obecnie jest najstarszym obywatelem Żabna, gdzie mieszka wraz z rodziną.

100 wladyslawa nowaka 02

Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach oddał honory i złożył życzenia Władysławowi Nowakowi, czyniąc to w imieniu własnym, samorządu i mieszkańców Powiatu Tarnowskiego.

100 wladyslawa nowaka 03

Od zakończenia II wojny światowej wyrosły już trzy pokolenia Polaków, dla których jest ona tylko historią. Pan Kapitan jest przedstawicielem tego pokolenia, które tą historię przeżyło i tworzyło. Jest Pan świadkiem trudnych dziejów Polski i Polaków. Jako żołnierz 5. Pułku Strzelców Konnych Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, a następnie, w okresie okupacji, członek Armii Krajowej, dał Pan przykład i świadectwo odwagi oraz przywiązania do tych tradycyjnie polskich wartości, jakimi są: Bóg, Honor, Ojczyzna. Tą dewizę zawsze przekazywał Pan młodemu pokoleniu Polaków, kształtując w nim poczucie patriotyzmu i odpowiedzialności za losy państwa i narodu - zauważył w swoim wystąpieniu Wicestarosta, wręczając jubilatowi kwiaty, list gratulacyjny oraz okolicznościowy puchar.

100 wladyslawa nowaka 04