dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Scalanie gruntów na wzór niemiecki

spotkanie w zabnie 01 miniStarosta Tarnowski Roman Łucarz uczestniczył w międzynarodowym spotkaniu, które 15 lipca odbyło się w Żabnie w ramach partnerskiego programu województwa małopolskiego z niemieckim regionem Turyngii. Tematem rozmów było wprowadzenie modelowych rozwiązań w Małopolsce z wykorzystaniem doświadczeń i praktyk strony niemieckiej. Chodzi przede wszystkim o scalanie

gruntów. Projekt dotyczy miejscowości Czyżów, Nieciecza oraz częściowo Podlesia Dębowego i Żabna.

Samorząd województwa współpracuje z regionem Turyngii w obszarze modelowego rozwiązania problemów rozdrobnienia własności gruntów, braku infrastruktury, a także sposobie zagospodarowania przestrzeni wiejskiej. Zagadnienia te są bliskie stronie niemieckiej, która w tym zakresie wypracowała własne procedury i schematy rozwiązań. Z tych doświadczeń zamierza czerpać samorząd Województwa Małopolskiego, tak aby przenieść doświadczenia niemieckie na grunt polski. Przedsięwzięcie to będzie między innymi finansowane ze środków Unii Europejskiej.

spotkanie w zabnie 02

Do projektu wytypowane zostały miejscowości gminy Żabno, przede wszystkim sołectwa Czyżów i Nieciecza, gdzie znajdują się największe gospodarstwa rolne, rozwijające się przy wsparciu lokalnego biznesu i są duże potrzeby mieszkańców. Same prace urządzeniowo-rolne w modelu niemieckim to nie tylko scalanie gruntów, ale również działania z zakresu melioracji, wytyczenia i budowy nowych dróg oraz podnoszenia atrakcyjności sołectwa zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

spotkanie w zabnie 03

Spotkanie w Żabnie miało charakter roboczy - służyło omówieniu założeń i sprawy wdrożenia projektu. Obecni byli Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Burmistrz Żabna Stanisław Kusior. Stronę niemiecką reprezentowali: Minister rolnictwa, leśnictwa, środowiska i ochrony przyrody Landu Turyngii Jurgen Reinholz, prof. dr Karl-Friedrich Thone - dyrektor departamentu obszarów wiejskich oraz Rainer Franke - przewodniczący Związku Rozwoju Obszarów Wiejskich i Urządzeń Rolnych. - Nasi partnerzy z Niemiec przedstawili bardzo ciekawe propozycje odnośnie prowadzenia procedury scalania gruntów - mówi Starosta Roman Łucarz. - W gminie Żabno na razie realizowany będzie pilotażowy program w tym zakresie. Jeśli niemieckie rozwiązania się tam sprawdzą, to ten sposób działania przy scalaniu gruntów proponowany będzie nie tylko innym gminom w powiecie, ale również w całym kraju. Według Starosty scalenia gruntów są korzystne dla rolników, mogą ułatwić im gospodarowanie, bo m.in. przy okazji wytyczane są nowe drogi, ale łączenie działek przebiega zazwyczaj z dużymi oporami z trzech powodów. - Pierwszy to czynnik ludzi, bo scaleniom bardzo często towarzyszą duże emocje, pojawiają się niedomówienia. Druga przyczyna to jednak bardzo duże w naszym regionie rozdrobnienie gospodarstw i działek, a do tego dochodzi jeszcze wadliwe polskie prawo, które bardziej utrudnia scalenia niż sprzyja temu procesowi - twierdzi Roman Łucarz.