dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Remiza wróciła w ręce strażaków

Remiza wróciła w ręce strażakówW miniony weekend w Zgłobicach miejscowa jednostka OSP świętowała 85-lecie powstania. Dwudniowe obchody połączono m.in. z akcją honorowego krwiodawstwa. W trakcie niedzielnych uroczystości, nastąpiło również przekazanie remizy wraz z gruntem zgłobickiej OSP przez samorząd gminny, któremu wcześniej nieruchomość podarował Powiat Tarnowski.

Główne niedzielne uroczystości rozpoczęła msza św. w miejscowym kościele parafialnym, po której na placu przykościelnym zgromadzili się mieszkańcy, delegacje gminnych jednostek OSP wraz z pocztami sztandarowymi oraz przybyli goście.

Bogatą historię zgłobickiej jednostki, która powstała w 1928 roku przybliżyła druh Katarzyna Molek. Następnie aktu przekazania remizy wraz z gruntem, która po wielu latach dzięki darowiźnie Starostwa Powiatowego wróciła w ręce strażaków dokonał Wójt Grzegorz Kozioł. - Po wielu latach udało się odzyskać mury, które przez lata służyły mieszkańcom – jako centralne miejsce wsi, centrum kulturalne i miejsce spotkań. Lecz przede wszystkim jako baza miejscowych strażaków – ochotników, którzy przez te wszystkie lata nieśli i nadal niosą pomoc. Remiza wraca więc w ręce tych, którzy nabyli ją swoją wieloletnią służbą – mówił Wójt Kozioł.

Radości z odzyskania terenu nie krył Prezes OSP Bartosz Łaśko – Dziękuję tym wszystkim, którzy są z nami na dobre i na złe. Bogu za 85 lat działania, księdzu proboszczowi Andrzejowi Mikulskiemu za modlitwę, władzom samorządowym za ciągłe wspieranie naszej działalności oraz Wójtowi Gminy Tarnów i Staroście Tarnowskiemu Romanowi Łucarzowi za odzyskanie gruntu, dzięki któremu nadal będziemy mogli działać, rozwijać się i pomagać potrzebującym – mówił Prezes Łaśko.

Reprezentujący na tych uroczystościach Powiat Tarnowski członek Zarządu Józef Lazarowicz wręczył elektryczną pompę szlamową, która została zakupiona z dotacji przekazanej jednostce OSP przez Starostwo Powiatowe. Odczytał również jubileuszowy list gratulacyjny od Starosty Romana Łucarza. Obecny był radny powiatowy Tomasz Stelmach.

85-lecie OSP Zglobice
Po licznych gratulacjach jubileuszowych zasłużeni dla jednostki druhowie otrzymali odznaczenia i dyplomy.  Poświęcono również rzeźbę św. Floriana, wykonaną podczas ubiegłorocznego pleneru rzeźbiarskiego, a która od tej pory stanie przed miejscową remizą.

Strażacy udowodnili również, iż nawet organizując jubileuszową imprezę nie zapominają o swoim najważniejszym celu – pomocy potrzebującym. Tego bowiem dnia od godzin porannych miała miejsce akcja honorowego krwiodawstwa „Ognisty ratownik – gorąca krew”. W miejscowym ośrodku zdrowia litry krwi oddali nie tylko strażacy, lecz i bardzo licznie mieszkańcy. W późniejszych godzinach pracownicy miejscowego „Center-Medu” w ustawionym punkcie medycznym zadbali, by atrakcje wieczoru nie podniosły ciśnienia uczestników ponad normę.