dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Doskonalili warsztat w posiadłości Paderewskiego

Doskonalili warsztat w posiadłości PaderewskiegoPowiat Tarnowski był organizatorem kolejnych międzynarodowych warsztatów pianistycznych, w których oprócz uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie uczestniczyli także młodzi uzdolnieni pianiści z Paso Robles w Kalifornii oraz z Chmielnika na Ukrainie. Wszystkie regiony, z których pochodzili uczestnicy warsztatów, łączy postać Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego polityka i kompozytora.

Międzynarodowe warsztaty pianistyczne to efekt nawiązanej w 2008 roku współpracy między Powiatem Tarnowskim a amerykańskim miastem Paso Robles, w którym Paderewski miał kiedyś swoje rancza i winnice. Pierwszy raz odbyły się w czerwcu 2009 roku i przyjechało na nie trzech młodych pianistów z Kalifornii. Rok później na Festiwal im. Paderewskiego do Paso Robles pojechali z kolei młodzi pianiści z Tarnowa.

Doskonalili warsztat w posiadłości Paderewskiego

W tegorocznych międzynarodowych warsztatach w Kąśniej Dolnej, których odbyła się już trzecia edycja, uczestniczyli tarnowianie Paulina Ostrowska i Michał Niedbała, Kalifornię reprezentowali trzynastoletni chłopcy – Jack Raventos, którego rodzina pochodzi z Argentyny oraz Koreańczyk Daniel Ha. Swoje umiejętności prezentowali ponadto młodzi pianiści z Chmielnika – Nazar Kozlyuk i Olha Polhvata. Chmielnik to kolejny region związany z Paderewskim, z którym współpracę nawiązało tarnowskie Starostwo.
Wszyscy uczestnicy warsztatów wystąpili na koncercie głównym w dworku Paderewskiego w Kąśniej Dolnej, który odbył się dokładnie w 72. rocznicę śmieci mistrza Paderewskiego. Swoje umiejętności zaprezentowali też na koncercie w Czchowie oraz w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zorganizował konsulat ambasady USA w Polsce. – Tego typu spotkania bardzo pomagają w rozwijaniu talentów i doskonaleniu warsztatu artystycznego, ale także języka i poznawaniu kultur innych krajów – twierdzi Marek Żebrowski, znany pianista i kompozytor, który od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. – Zajęcia warsztatowe w Kąśnej prowadzone były wielopłaszczyznowo. Obok indywidualnych zajęć fortepianowych uczestnicy mieli możliwość poznania oraz praktykowania zagadnień z zakresu muzyki kameralnej. Ogromne doświadczenie prowadzących warsztaty pozwalało na wysłuchanie wykładów z zakresu form muzycznych, historii muzyki oraz współczesnych trendów wykonawczych.

Doskonalili warsztat w posiadłości Paderewskiego

To właśnie Marek Żebrowski wyławia talenty do udziału w międzynarodowych warsztatach w Kąśnej Dolnej. Podczas ostatniego pobytu w naszym powiecie prowadził także zajęcia z uczniami Szkoły Podstawowej w Gromniku, w której istnieje filia szkoły muzycznej z Domosławic.
Z młodymi pianistami i ich opiekunami spotkał się Starosta Roman Łucarz. Podkreślał, że wielką przyjemnością dla władz powiatu było ich tutaj wszystkich gościć i wyrażał nadzieję, że wywiozą z ziemi tarnowskiej niezapomniane wrażenia.
W przyszłym roku pianiści z Tarnowa – w ramach tego projektu – znów pojadą do Paso Robles na Festiwal im. Paderewskiego. W tarnowskim Starostwie będą czynić starania, aby mogli w nich po raz pierwszy wziąć udział utalentowani pianiści z Ukrainy – z miejsca, w którym urodził się Paderewski.