dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Cały wiek niesienia pomocy

Cały wiek niesienia pomocyGratulacjom, słowom uznania i podziękowaniom nie było końca. Ale – wszyscy zgodnie podkreślali – koszyccy strażacy w pełni sobie na te wszystkie pochwały zasłużyli swoją stuletnią służbą i pracą. Tak naprawdę, to niewiele jest takich dziedzin życia społecznego, w których tamtejsi strażacy by nie uczestniczyli.

Ochotnicza Straż Pożarna w Koszycach Wielkich świętowała stulecie istnienia. Jednostka została założona około 1912 roku, a głównym celem przyświecającym jej założycielom było chronienie siebie oraz sąsiadów przed skutkami pożarów.

Cały wiek niesienia pomocy
Po mszy św. w kościele na koszyckim wzgórzu, uczestnicy uroczystości przemaszerowali na teren dawnego stawu, na którym jest teraz nowoczesne i funkcjonalne centrum wsi, urządzone m.in. z inicjatywy strażaków. To tylko jeden z wielu przykładów ich aktywności. Jak mówił Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, niewiele jest takich dziedzin życia społecznego, w których koszyccy strażacy by nie uczestniczyli. - Bez takiej organizacji, jak ochotnicza straż pożarna, niemożliwe byłoby zrealizowanie tutaj wielu inwestycji i zamierzeń – twierdził Wójt. – Czego to strażacy ochotnicy w Koszycach nie robili… Nawet drogi budowali.

Cały wiek niesienia pomocy
- To była bardzo dobra decyzja naszych przodków, by się zrzeszyć i bronić przed pożarami, a potem i skutkami innych klęsk żywiołowych – przyznawał Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach, który Dostojnym Jubilatom przekazał reprezentacyjny kordzik oraz promesę w wysokości tysiąca złotych od samorządu powiatowego. Samorząd powiatowy, który na tej uroczystości reprezentowali także członkowie Zarządu – Jacek Hudyma i Józef Lazarowicz od lat wspiera działalność koszyckiej straży. Pomógł m.in. w wybudowaniu zadaszonej sceny pod potrzeby wiejskich imprez, która znajduje się na terenie należącym do OSP Koszyce Wielkie.

Cały wiek niesienia pomocy
Gratulacje, słowa uznania i podziękowania na ręce Prezesa OSP Mariusza Kurosia i Naczelnika Dariusza Tokarza składali także przedstawiciele władz wojewódzkich, gminy Tarnów, parlamentarzyści… Pożegnano stary sztandar, a następnie przyjęto nowy, który poświęcił ks. Prałat Stefan Cabaj, kapelan strażaków Diecezji Tarnowskiej.

Uczczono pamięć zmarłych strażaków, żyjącym zasłużonym druhom wręczono odznaczenia. Trwałym znakiem jubileuszowych obchodów pozostanie tablica pamiątkowa na budynku OSP, którą ufundowała firma Granimex Tomasza Smosny.