dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

69. rocznica Akcji „III Most” upamiętniona

69.  rocznica Akcji „III Most” upamiętniona26 czerwca w Wał Rudzie i w Zabawie odbyły się uroczystości rocznicowe Akcji „III Most”. W tym roku ich termin został przeniesiony z okresu wakacyjnego na miesiąc czerwiec, tak aby mogła w nich uczestniczyć młodzież szkół z terenu Gminy Radłów i Powiatu Tarnowskiego. Centralnym momentem uroczystości było oddanie hołdu bohaterom Akcji przed pomnikiem w Wał Rudzie.

69.  rocznica Akcji „III Most” upamiętniona
W swoim wystąpieniu Starosta Tarnowski Roman Łucarz wyraził zadowolenie z faktu iż w organizację uroczystości rocznicowych aktywnie włączyły się środowiska szkolne, a także mieszkańcy Zabawy, Wał Rudy, Jadownik Mokrych i Przybysławic. Daje nam to pewność – podkreślił Starosta Tarnowski – że pamięć o Akcji „III Most” i jej uczestnikach przejmie po nas kolejne pokolenie mieszkańców Powiatu Tarnowskiego.

69.  rocznica Akcji „III Most” upamiętniona

Podczas ceremonii przed pomnikiem głos zabrał również uczestnik Akcji „III Most” płk Zdzisław Baszak. Podziękował on władzom samorządowym Gminy Radłów i Powiatu Tarnowskiego za kultywowanie pomięci o tym wydarzeniu, które jest ważnym wkładem Polaków w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. Niestety wciąż pozostaje
na liście tych niedocenionych przez historiografię krajów Europy zachodniej.

69.  rocznica Akcji „III Most” upamiętniona

Następnie słowo od uczestników skierował kustosz Sanktuarium w Zabawie ks. Zbigniew Szostak, który również poprowadził wspólną modlitwę w intencji zmarłych i żyjących uczestników operacji, żołnierzy Armii Krajowej.

most 2013 04

Ceremoniał rocznicowy zakończyło złożenie kwiatów przed pomnikiem przez liczne delegacje reprezentujące parlamentarzystów, samorządowców, służby mundurowe, organizacje społeczne i szkoły, a także wystąpienie Burmistrza Radłowa Zbigniewa Mączki.

69.  rocznica Akcji „III Most” upamiętniona

Druga część obchodów odbyła się na terenie Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie, gdzie dzieci i młodzież szkolna mogła uczestniczyć w pikniku historycznym, na który złożyła się projekcja filmu dokumentalnego, poświeconego Akcji „III Most”, pokaz modeli latających, konkurs wiedzy o Akcji „III Most”, konkurs na latawiec oraz występ zespołu artystycznego z Zespołu Szkół w Radłowie.