dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Młodzież debatowała o powstaniu styczniowym

Młodzież debatowała o powstaniu styczniowym10 czerwca w tarnowskim ratuszu odbyła się młodzieżowa debata historyczna, podczas której młodzież wraz z ekspertami zastanawiała się nad sensem polskich powstań narodowych w XIX wieku. Debata była związana z przypadającą w bieżącym roku 150. rocznicą styczniowej insurekcji. Organizatorem wydarzenia był Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

Debatę przygotowało Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego. Młodzież wspólnie z zaproszonymi ekspertami, którymi byli redaktor Tomasz Łubieński, znany publicysta historyczny oraz prof. Polskiej Akademii Nauk Leszek Starkiel, podjęła próbę refleksji nad sensem, znaczeniem i szansami insurekcji 1863 roku. Debatę prowadzili: dr Paweł Juśko, Janusz Kozioł oraz Mieczysław Czosnyka, natomiast uczestnikami była młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Tarnowie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gromniku.

Otwierając debatę Starosta Tarnowski Roman Łucarz zauważył: „Współcześnie należy rozmawiać o polskiej historii, patriotyzmie, a także postawach minionych pokoleń Polaków wobec czasów i wyzwań jakie przynosiły im dzieje. A dzieje naszej ojczyzny w ostatnich stuleciach wystawiały Polaków na niezwykle trudne próby”.

Młodzież debatowała o powstaniu styczniowym

Pomimo licznych argumentów podważających sens powstania styczniowego, jak i w ogóle walki narodowo-wyzwoleńczej Polaków w XIX wieku, uczestnicząca w debacie młodzież – poprzez głosowanie – opowiedziała się za powstańcami – nawiązując tym samym do tytułu debaty: „Powstańcy czy lojaliści?”.

Młodzież debatowała o powstaniu styczniowym

Debata odbywa się w ramach projektu Forum Małopolskich Oddziałów PTH "Echa powstania styczniowego w Małopolsce - ludzie i miejsca" oraz programu „Patriotyzm Jutra”.