dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Karpacki Wyścig Kurierów w powiecie tarnowskim

Karpacki Wyścig Kurierów w powiecie tarnowskim 1 maja 2013 roku w słowackich Dohnanach ruszy piąta edycja legendarnego Wyścigu Kurierów. Dwa decydujące etapy z Jabłonki do Ciężkowic i z Radłowa do Tarnowa rozegrane zostaną w powiecie tarnowskim. Patronat nad wyścigiem objął Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

Karpacki Wyścig Kurierów jest legendą kolarstwa polskiego, czeskiego, słowackiego i węgierskiego, gdyż jest kontynuacją zainaugurowanego w roku 1975 słynnego wyścigu „Szlakiem Kurierów Beskidzkich” Tarnów – Poprad – Miszkolc. Po reaktywacji w roku 2009 KWK jest najważniejszym wyścigiem dla polskiego kolarstwa młodzieżowego (zawodnicy 19 – 22 lat), w którym udział biorą najlepsi młodzieżowi kolarze polscy w konfrontacji z czołowymi kolarzami młodzieżowymi z całej Europy.

Tegoroczny tour będzie piątym po jego reaktywacji w 2009 roku, a zarazem pierwszym organizowanym z udziałem państw Grupy Wyszehradzkiej pod honorowym patronatem Radosława Sikorskiego – Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyścig odbędzie się czasie polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej i będzie miał znaczenie nie tylko sportowe, gdyż podkreśli wagę historycznych związków pomiędzy czterema narodami, a także będzie symbolizował obecną i przyszłą współpracę transgraniczną.

Wyścig jest najważniejszą w Polsce oraz jedną z dwóch w naszej części Europy imprez, które mają stałe miejsce w europejskim kalendarzu wyścigów dla zawodników młodzieżowych do lat 23. Wystartują w nim kolarze z dziesięciu reprezentacji narodowych: wszystkie z Grupy V4 oraz m.in. Algieria, Francja, Serbia i Ukraina, a także zawodnicy z polskich i zagranicznych grup zawodowych oraz klubów sportowych. Od początku organizatorem wyścigu jest Małopolski Związek Kolarski.

KARPACKI WYŚCIG KURIERÓW
1.05 – Dohnany (SK)
2.05 – Dohnany (SK) – Horni Lidec (CZ) – Dohnany (SK)
3.05 – Dohnany (SK) – Stara Bystrica (SK)
4.05 – Jabłonka (PL) – Ciężkowice (PL)
5.05 – Radłów (PL) – Tarnów (PL)
Karpacki Wyścig Kurierów w powiecie tarnowskim

Warto nadmienić, że KWK to nie jedyna atrakcja czekająca na fanów kolarstwa w tym roku. Już pod koniec lipca na ziemię tarnowską przyjadą najlepsi zawodowi kolarze świata by rywalizować podczas jubileuszowego 70. Tour de Pologne. Podczas czwartego, najdłuższego etapu w całym wyścigu, zawodnicy zmagać się będą na trasie z Tarnowa do Katowic.