dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Kościół i państwo wspólnie dla wychowania młodzieży

Kościół i państwo wspólnie dla wychowania młodzieżyWychowanie – dar dla młodzieży, wyzwanie dla państwa i Kościoła – pod takim tytułem odbyła się jubileuszowa – 15 sesja naukowa, której gospodarzami byli Biskup Tarnowski ks. dr Andrzej Jeż oraz Starosta Tarnowski Roman Łucarz. Uczestnicy sesji mogli zapoznać się z trzema prelekcjami oraz czterema świadectwami, związanymi tematycznie z problematyką wychowania młodzieży.

Blisko 250 osób zgromadzonych w sali konferencyjnej delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie przysłuchiwało się interesującym wystąpieniom prelegentów oraz miało okazję zapoznać się z ekspozycją, na którą złożyły się prace fotograficzne uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika z Tarnowa (wystawa fotograficzna „Planeta Barw/Emocja”), a także prace wychowanków Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych oraz Ochronki Zgromadzenia Sióstr Służebniczek – Przedszkola Niepublicznego w Tuchowie. Sesji towarzyszyły również występy młodych muzyków z Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego J. Paderewskiego w Tarnowie.

Kościół i państwo wspólnie dla wychowania młodzieży
Sesję otworzył Biskup Tarnowski ks. dr Andrzej Jeż, który między innymi zwrócił uwagę na tradycję myśli pedagogicznej, która nieodłącznie towarzyszy cywilizacji europejskiej. Z kolei Starosta Tarnowski Roman Łucarz podkreślił, iż w obszarze wychowania dzieci i młodzieży, jak w żadnym innym pożądana jest ścisła współpraca instytucji państwowych i kościelnych. Tylko ona jest w stanie zapewnić – zauważył Starosta Tarnowski – efekt końcowy w postaci właściwiej formacji młodego człowieka, jako dobrego chrześcijanina oraz odpowiedzialnego i świadomego obywatela.

Kościół i państwo wspólnie dla wychowania młodzieży
Pierwszy prelegent ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) wskazał na 11 zagrożeń wychowawczych współczesnej młodzieży takich jak: mediatyzacja poglądów i postaw, seksualizacja czasu wolnego, ikonizacja życia, kopizacja zabijająca twórczość, konsumizacja zachowań, flanelizacja wychowania, depersonalizacja w przestrzeni wirtualnej, marginalizacja duchowości, globalizacja potrzeb i pragnień, „hedonizacja” i brutalizacja życia. Kolejni dwaj prelegenci – dr Andrzej Ryk (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie); oraz ks. dr Paweł Górski (Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie), omówili zagadnienie inicjatyw wychowawczych państwa i Kościoła.

Kościół i państwo wspólnie dla wychowania młodzieży
W drugiej części sesji uczestnicy mogli wysłuchać 4 świadectw. Pierwsze dwa dotyczyły pracy wychowawczej współczesnej szkoły i zostały przedstawione przez  mgr Jolantę Adwent (Zespół Szkół Licealnych i Technicznych im. Jana Pawła II w Wojniczu) oraz mgr Jolantę Dziuban (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku).

Siostra dr Loyola Opiela (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie) omówiła pracę wychowawczą i opiekuńczą Zgromadzenia Sióstr Służebniczek, odnosząc ją do idei wychowawczych bł. Edmunda Bojanowskiego. Swoje świadectwo przedstawili także członkowie wspólnoty Cenacolo z Poręby Radlnej. Życie w tej wspólnocie jest formą terapii polegającej na intensywnej pracy, modlitwie, dzieleniu się uczuciami, rozwijaniu talentów i zajęciach sportowych, umożliwiającej osobom uzależnionym od narkomanii, alkoholizmu i innych uzależnień powrót do normalnego życia.

Sesję podsumował Biskup Tarnowski ks. dr Andrzej Jeż, który udzielił również zebranym duszpasterskiego błogosławieństwa.

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria