dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Tuchowskie Liceum uczciło swojego patrona

Tuchowskie Liceum uczciło swojego patronaWstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię... – pod takim hasłem 11 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym w Tuchowie odbyło się tegoroczne święto patrona szkoły. Rozpoczęło się ono Mszą św., którą odprawili w kościele św. Jakuba, proboszcz parafii ks. Alfons Górowski oraz szkolny katecheta ks. Krzysztof Cwenar.

Następnie młodzież z pocztem sztandarowym i nauczyciele przeszli do Domu Kultury w Tuchowie. Tam na wstępie, uczczono pamięć tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej – symboliczną minutą ciszy.

W dalszej części Dyrektor LO Zbigniew Budzik powitał wszystkich obecnych – zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów. Obecni byli miedzy innymi: Michał Wojtkiewicz – poseł na Sejm RP, Roman Łucarz – Starosta Tarnowski, Zbigniew Karciński – Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego, dr hab. Edmund Juśko – dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Tarnowie oraz Radni Powiatowi, Burmistrz Tuchowa – Mariusz Ryś, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z Tuchowa i okolicy, a także dr Waldemar Ogłoza z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

W oficjalnym wystąpieniu Starosta Tarnowski Roman Łucarz podkreślił, iż tuchowskie liceum może poszczycić się piękną tradycją, z której społeczność uczniowska może być dumna. Wspomniał także, że on sam jest absolwentem tej szkoły.

Tuchowskie Liceum uczciło swojego patrona

Kolejny etap uroczystości stanowił wykład dr.  Waldemara Ogłozy na temat „Mikołaj Kopernik i jego teoria”. W swych rozważaniach prelegent przedstawił zebranym w bardzo rzeczowy i przystępny zarazem sposób trudne zagadnienia związane z teorią kopernikańską i rozwojem astronomii oraz znaczeniem dzieła Mikołaja Kopernika.

Ostatnią część uroczystości stanowił spektakl teatralny w reż. polonistek: Anny Broniek i Iwony Sandeckiej. Młodzież w strojach z epoki przedstawiła różne wydarzenia z życia Mikołaja Kopernika – obserwacje zaćmienia Słońca, studia w Italii, trud dążenia do poznania prawdy i stworzenia jego wielkiej teorii, by zakończyć wydaniem "O obrotach sfer niebieskich", które to dzieło Kopernik zobaczył wydane drukiem dopiero na łożu śmierci. Tańce, barwne sceny, śpiew łączyły się z rozważaniami dotyczącymi świata i życia.

tuchow swieto patrona 02