dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Stowarzyszenie „Przejście” z nowym zarządem i szerokimi planami

Stowarzyszenie „Przejście” z nowym zarządem i szerokimi planamiW Starostwie Powiatowym w Tarnowie 8 kwietnia 2013 roku odbyła się konferencja prasowa Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych i Katastrof Komunikacyjnych „PRZEJŚCIE” z siedzibą w Zabawie. Podczas konferencji członkowie Zarządu podsumowali bieżące działania oraz przedstawili plany na przyszłość.

W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział: Zdzisław Gawin – nowo wybrany Prezes Stowarzyszenia; ks. Zbigniew Szostak – kustosz Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie i Wiceprezes Stowarzyszenia; a także Mirosław Banach – Wicestarosta Tarnowski oraz Sekretarz Stowarzyszenia.
Konferencja była okazją do podsumowania dotychczasowych działań Stowarzyszenia oraz przybliżenia planów wybranego pod koniec marca br. nowego Zarządu. Jak wyjaśnił Prezes Zdzisław Gawin, poprzednia kadencja Zarządu była jednocześnie realizacją pierwszego etapu działalności Stowarzyszenia, które uwieńczono odsłonięciem i poświęceniem Pomnika „Przejście”, znajdującego się przy Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.

Stowarzyszenie „Przejście” z nowym zarządem i szerokimi planamiDrugim etapem działalności, a jednocześnie głównym zadaniem bieżącej kadencji, będzie budowa Centrum Terapii po Traumie w Zabawie. Teren pod jego budowę przekazał proboszcz parafii w Zabawie. Jak wyjaśnia Prezes Zdzisław Gawin – pomnik oraz centrum ma tworzyć kompleks, który ma służyć ludziom potrzebującym, szczególnie po wypadkach komunikacyjnych.
Inicjatorzy budowy Centrum Terapii po Traumie planują zakończyć w tym roku fazę projektową, natomiast w roku przyszłym miałaby ruszyć jego budowa.
Centrum Terapii po Traumie byłoby unikalną w Europie placówką terapeutyczną zajmującą się leczeniem osób dotkniętych zespołem stresu pourazowego (PTSD) i pozwalającą na prowadzenie badań nad psychicznymi i psychologicznymi skutkami wypadków drogowych. Centrum ma być miejscem integracji osób, które w wyniku wypadków straciły bliskich. Mają się tam odbywać seminaria i konferencje poświęcone problematyce PTSD oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tylko w 2012 roku Stowarzyszenie zorganizowało cztery specjalistyczne warsztaty dla osób poszkodowanych, w których każdorazowo uczestniczyło 15 osób. Jak przekonywał ks. Zbigniew Szostak, największym utrudnieniem podczas tych warsztatów był brak odpowiedniego miejsca dla ich zorganizowania.
Jak poinformował Mirosław Banach, Stowarzyszenie uzyskało możliwość dochodu z 1% odpisu podatkowego z przeznaczeniem na pomoc poszkodowanym. Wypełniając Pit trzeba wpisać nazwę Caritas Diecezji Tarnowskiej z  jej numerem KRS 0000211791, a pod spodem w rubryce 128 dopisać Przejście.

Stowarzyszenie „Przejście” z nowym zarządem i szerokimi planami