dzisiaj jest: 19 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Adolf, Leon, Tymon

ikona facebookikona youtubeikona tłumacz języka migowegoikona login

Zawilec Gajowy, Kokorycz
Dwór I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Panorama Tuchowa z widokiem na Bazylikę Mniejszą pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Pałac Janowice w Janowicach k. Zakliczyna
Zawilec Gajowy, KokoryczPark Krajobrazowy Pasma Brzanki

baner top pomoc osobom niepelnosprawnym

baner top geodezja

baner top internetowa rezerwacja wizyt wtk

Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego

Szczepienie ochronne lisów wolno żyjących

Szczepienie ochronne lisów wolno żyjących Małopolski Lekarz Weterynarii informuje, że od 4 kwietnia 2013 r. na terenie województwa świętokrzyskiego, a od 14 kwietnia na Podkarpaciu zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona z samolotów. 

Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu kokosowego, wosku i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości. Akcja będzie polegała na zrzucie z samolotów szczepionki doustnej w postaci ampułek pokrytych przynętą. Szczepionka waży ok. 15 g oraz posiada silny zapach wabiący. W przypadku znalezienia szczepionki w terenie, apeluje się o pozostawienie jej na miejscu oraz nie dotykanie, bowiem zapach człowieka odstrasza zwierzęta.


W okresie wykonywania szczepień i 14 dni po zrzuceniu szczepionki zaleca się:

  • nie wchodzić na teren lasu,
  • zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych oraz w wąwozach i jarach,
  • nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.


W razie kontaktu ze szczepionką należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.
W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień Wojewódzki Lekarz Weterynarii zwraca się z prośbą o dostosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów i zaleceń.

Tłumacz Google

baner bottom 01 bip

baner bottom 01 infocar

centrum paderewskiego kasna dolna

toikiwop

strefa przedsiebiorcy

dwdjt