dzisiaj jest: 25 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Rekordowa zbiórka podczas jubileuszowej akcji krwiodawców

Rekordowa zbiórka podczas jubileuszowej akcji krwiodawcówZakończyła się X edycja akcji honorowego krwiodawstwa, którą 19 marca 2013 roku, zorganizowało Koło Polskiego Czerwonego Krzyża działające przy Starostwie Powiatowym w Tarnowie. Przyniosła ona kolejny rekord oddanej krwi, co oznacza, że coraz więcej osób chce dobrowolnie włączać się w akcję, ratując zdrowie i życie innych.

Krew jest najcenniejszym darem, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi. Jednocześnie jest najpotężniejszym lekarstwem, jakim dysponuje medycyna. Naukowcy na całym świecie od wielu lat próbują wytworzyć „sztuczną krew”, próby te nie zakończyły się dotąd sukcesem. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Rady Europy, każdy kraj powinien być samowystarczalny w zakresie zaopatrzenia w krew i jej składniki.

akcja krew 01
Wskaźnikiem obrazującym poziom krwiodawstwa i krwiolecznictwa w skali kraju jest liczba donacji (jednostek krwi) przypadająca na 1000 mieszkańców. W Polsce wskaźnik ten wynosi 32 (w 2011 roku), natomiast w krajach Europy Zachodniej ponad 50. W 2012 roku krew oddało blisko 690 000 Polaków. Jak alarmują hematolodzy, potrzebujemy znacznie więcej osób systematycznie i wielokrotnie oddających krew.
W Starostwie Powiatowym w Tarnowie, co najmniej trzy razy w roku, organizowane są zbiórki krwi. Ich inicjatorem jest Wicestarosta Tarnowski, a zarazem przewodniczący działającego w urzędzie Koła PCK – Mirosław Banach. W akcji uczestniczą m.in. przedstawiciele służb mundurowych, pracownicy Starostwa Powiatowego w Tarnowie oraz mieszkańcy Tarnowa i powiatu tarnowskiego.
Podczas X edycji akcji honorowego krwiodawstwa padł kolejny rekord w ilości oddanej krwi. Do poboru krwi zgłosiło się łącznie 27 osób, spośród których 25 zostało zakwalifikowanych. Łącznie zebrano 11,250 litrów krwi.
Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach, już dziś zapowiada kolejne edycje akcji honorowego krwiodawstwa, które przebiegają pod hasłem: Potrzebna krew – także Twoja.

akcja krew 02

akcja krew 03