dzisiaj jest: 29 marca 2024 r.   ::    imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

1 marca – obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca – obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”1 marca w całej Polsce obchodzony będzie po raz trzeci Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ustanowiony świętem państwowym na mocy ustawy Sejmu RP z 3 lutego 2011 roku. Z tej okazji Starosta Tarnowski oraz Wójt Gminy Tarnów zapraszają do włączenia się w cykl uroczystości edukacyjno-patriotycznych.

W ubiegłym roku Powiat Tarnowski zorganizował po raz pierwszy regionalne obchody tego święta. W bieżącym roku Starosta Tarnowski Roman Łucarz i Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł wspólnie zapraszają mieszkańców Ziemi Tarnowskiej do  uczczenia pamięci żołnierzy „drugiej konspiracji”.

Program regionalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przedstawia się następująco:

Godz. 10.00 – Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Zgłobicach
- Jan Jandziś "Sosna" i oddział osłony Rejonu Wschodniego Okręgu Krakowskiego WiN – wykład dr. Michała Wenklara (IPN Kraków)
- Projekcja filmu fabularnego: Generał „Nil”

Godz. 11.30 – Cmentarz Komunalny w Tarnowie – Krzyżu
Złożenie kwiatów na mogile żołnierzy wyklętych: Mieczysława Cielochy i Stanisława Kiełbasy

Godz. 12.00 – Aula w budynku „C” Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie –

Lekcja historii nr 2
- Podziemie Niepodległościowe w powiecie tarnowskim 1945-1956 – wykład dr. Michała Wenklara (IPN Kraków)
- Sny niespełnione powstaną z mogił… - Sylwetki członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” - wykład mgr. Macieja Małozięcia (Starostwo Powiatowe w Tarnowie)
- Adam Boryczka – wspomnienie w 100. rocznicę urodzin ostatniego kuriera WIN-u
- prelekcja dr. Pawła Juśko (Starostwo Powiatowe w Tarnowie)