dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Powiat Tarnowski pamięta o bohaterach powstania styczniowego

Powiat Tarnowski pamięta o bohaterach powstania styczniowego25 lutego 2013 roku w Gminnym Domu Kultury w Gromniku odbyła się niezwykła uroczystość pod nazwą „Powiatowy Dzień Pamięci o Bohaterach Powstania Styczniowego”. Była ona odpowiedzią na stanowisko Rady Powiatu Tarnowskiego, która podczas obrad XXX sesji wezwała społeczność powiatu do podejmowania różnorodnych inicjatyw, upamiętniających tą ważną rocznicę.

Uroczystość została zorganizowana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Tarnowskiego Zbigniewa Karcińskiego, Starostę Tarnowskiego Romana Łucarza, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku, przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gromniku oraz Tarnowskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego.
W swoim przemawianiu otwierającym „Powiatowy Dzień Pamięci o Bohaterach Powstania Styczniowego” Starosta Tarnowski Roman Łucarz zaznaczył: Dziś starajmy się nie myśleć o powstańcach styczniowych, jako o bezimiennych bohaterach z kart podręczników szkolnych, ale wyobraźmy sobie ich jako, często młodych ludzi, którzy kierowani patriotycznymi motywami, dali jednoznaczne przywiązanie do wartości, takich jak: ojczyzna, patriotyzm, naród, niepodległość i wolność. Wczujmy się w ich położenie – niech staną się nam bliscy. I pomyślmy, jakim szczęściem jest to, iż my nie jesteśmy zmuszeni płacić tak wysokiej ceny za wspomniane wartości. Z kolei Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Karciński zauważył, iż o rozmiarach insurekcji styczniowej świadczy fakt, że potężny carat musiał zmobilizować, aby ją stłumić, ponad 400 tys. żołnierzy, niemal całość rozporządzalnej wówczas armii.

Powiat Tarnowski pamięta o bohaterach powstania styczniowego

Na uroczystość złożył się program artystyczny, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku, poświęcony tematycznie losom Polaków podczas powstania styczniowego i po jego zakończeniu. Następnie odbył się koncert barda Andrzeja Kołakowskiego, na który złożyły się jego autorskie kompozycje, dotyczące powstańców styczniowych i żołnierzy drugiej konspiracji, poprzedzone przez artystę własnym komentarzem i refleksją historyczną.
W zgodnej opinii zgromadzonych licznie w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Gromniku uczestników uroczystości, wśród których przeważała młodzież z Gimnazjum i ZSOiZ w Gromniku, zarówno występ uczniów jak i koncert Andrzeja Kołakowskiego dostarczyły wszystkim niezapomnianych wzruszeń i były niezwykle emocjonalną formą uczczenia pamięci o bohaterach powstania styczniowego.

ZOBACZ ZDJĘCIA ikona_galeria