dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024 r.   ::    imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Rotmistrz Zbigniew Radoń wręczył odznaczenia 5. pułku dla Władz Powiatu TarnowskiegoPodczas XXXI Sesji Rady Powiatu Tarnowskiego, 22 lutego 2013 roku, dowódca Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych, płk w st. spocz. i rtm. honorowy kawalerii – Zbigniew Radoń wręczył Odznakę Pułkową oraz Medale X-lecia Oddziału dla Władz Powiatu Tarnowskiego.

Przed wręczeniem odznaczeń Zbigniew Radoń wyjaśnił, że Powiat Tarnowski od samego początku wspiera działalność oddziału, za co kawalerzyści mogą się odwdzięczyć m.in. poprzez uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych organizowanych przez powiat. Zbigniew Radoń wyraził również radość i wdzięczność, że obchody święta pułkowego 5. psk mogą być obchodzone razem z dniami powiatu tarnowskiego, każdorocznie początkiem czerwca tj. w rocznicę wkroczenia pododdziałów 5. psk do Kijowa w czasie wojny polsko-bolszewickiej – 9 czerwca 1920 roku.

Po odczytaniu uchwał z posiedzenia Zarządu Oddziału TOJ oraz Kapituły Odznaki Pamiątkowej im. 5 PSK, rtm. Zbigniew Radoń odznaczył:
Romana Łucarza, Starostę Tarnowskiego – odznaką pamiątkową 5. PSK;
Mirosława Banacha, Wicestarostę Tarnowskiego – medalem X-lecia Odziału;
Zbigniewa Karcińskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Tarnowskiego – medalem X-lecia Oddziału.

Zbigniew Radoń jest emerytowanym pułkownikiem WP. Pracował m.in. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Współtworzył Stowarzyszenie Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej. Po zakończeniu czynnej służby w wojsku powrócił do Tarnowa, gdzie współtworzył Stowarzyszenie Tarnowski Oddział Jazdy im. 5. PSK, który włączono w struktury ogólnopolskiej federacji Szwadron Jazdy RP. Aktualnie TOJ rozlokowany jest w stanicach w Woli Radłowskiej i Tarnowie-Krzyżu. W tym roku oddział obchodzi dziesięciolecie istnienia.